| anonim_4396 a întrebat:

Copilul meu are 4 ani si inca nu poate pronunta litera "c" si "g". credeti ca e cazul sa merg cu el la un logoped? mentionez ca poate pronunta toate literele cu axceptia acestor doua

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Varsta de 4 ani este ideala pentru imbunatatirea vorbirii. bineinteles, cu ajutorul unui logoped. eu iti spun din experienta, ca merita sa mergi cu copilasul la logoped.il va ajuta cu siguranta!

| adinaciosescu a răspuns:

Vorbeste CORECT cu el, mereu. Si al meu pana la 6 ani nu mi-a spus r-ul.

| DeMentaa a răspuns:

Buna! fratele meu a facut cu logopede si venea acasa se jucau cu literele si acum poate pronunta literele r si ci ge gi. Eu zic ca e bine este foarte frumos si o sa vezi ca o sa se jaoce cu el cu jocuri cu cuvinte

| iri a răspuns:

La varsta de 4 ani nu este o problema. O cunostinta la varsta de 10 ani a invatat sa pronunte litera "r". Ar fi bine sa mearga la logoped poate ca sa nu rada alti copii de el/ea. In rest... are timp sa invete sa vorbeasca.

Succes!

| zantedeschia a răspuns:

E mic mai ai putina rabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Verişoara mea nu putea spune litera c până la 6 ani, ăn loc de litera c spunea t, şi îţi dai seama ce răstălmăceală de cuvinte ieşea. Nu îţi face griji pentru că nu este numic grav.
Mult succes şi multă sănătate copilului tău

| ione83 a răspuns:

Asa vorbeste si baietelul meu in varsta de 3 ani si 4 luni. Daca spune vaca e vata, dar daca spune vacile spune corect. iar cu ''g'' e la fel. In loc de gaina e daina.