| Tourniquet a întrebat:

Nu stiu ce am, dar ma doare burta ca si cum sunt pe stop, dar nu sunt si trebuie sa am menstruatia d-abia la jumatatea lunii(17). Nu stiu ce sa fac, este o durere destul de rea. Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate fi o anexită bilaterală.
Pune o sticlă cu apă caldă pe burtică, stai în pat.
Nu lua medicamente după ureche, cere sfatul medicului de familie.
Apropo, menstră, nu stop că nu este semn de circulație.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut prima menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost astfel de dureri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări/probleme, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început viaţa sexuală, etc.

Uneori, apar astfel de dureri şi la ovulaţie - poate fi şi cazul tău, deoarece eşti ( aproximativ ) în perioada ovulaţiei.

Sau, poate fi vorba de o afecţiune ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), o infecţie sau o răceală abdominală ( ori o răceală la ovare/anexită )...

TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

Eventual, şi alte investigaţii suplimentare ( prescrise de medicul de familie ), în funcţie de alte simptome pe care le ai...

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Pentru a atenua temporar aceste dureri premenstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Poate eşti răcită acolo jos, ar trebui să vezi un medic dacă nu cedează durerea.
Te pup!

| PlasticMoon a răspuns:

Apendicita daca te doare toata burta. Du-te la un doctor ca sa nu fie prea tarziu.

| PsihoticKid a răspuns:

Si sora mea a avut aceeasi problema... du-te si fa-ti analize pentru ca e grav... Iar daca ai inceput viata sexuala s-ar putea sa fi gravida, fa-ti testul. Daca te-am ajutat fundita