| SmileForMe12 a întrebat:

Mi-a venit azi menstruatia si ma doare burta ingrozitor.Nu stiu ce sa mai fac.Niste sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru a atenua temporar aceste dureri pre/menstruale, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ); ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Toate cele bune.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bea ceai de mușețel, pune o sticlă cu apă caldă pe burtică, diminuează durerea.
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.topsanatate.ro/......-post.html
O zi buna:)

| FemeiaPisică a răspuns:

Fă un duș cald, mereu are efect în cazul în care nu vrei să iei pastile.

| ElenaSA a răspuns:

Ia un nospa si stai linistita pana trece.

| giony54 a răspuns:

Este normal la inceput pana se regleaza ciclul menstrual, se pote lua EveningPrimrose Oil 3/zi si nu mai ai dureri si regleaza si ciclul, le gasesti aici :http://www.mypurnutrition.com/products.

| alexuta13pe a răspuns:

Iti explic pe mess mai multe big grin

| xTemafy42 a răspuns:

Incearca sa iei un calmant si sa stai intinsa in pat. Nu fa efort si nu-ti fa griji pentru asta, o sa treaca. big grin

| RealyCUTE a răspuns:

Nu ai ce sa faci trebuie sa astepti sa-ti treaca dureaza in medie cca 4 zile (poate sa dureze si mai mult) si foloseste absorbante de calitate

| Calofir_Virgil_1996 a răspuns:

Eu stiam ca se face un fel de limonada fara zahar