| TraficantaDePufuletzi a întrebat:

TPU
Nu stiu cum si cand dar m-am imbolnavit! Am febra mare, ma doare gatul, am frisoane.Am fost la doctor, dar nu era niciun doctor, si o asistenta mi-a zis ca toti sunt plecati deoarece nu le da salariu.Am incercat sa reduc febra cu comprese reci pe frunte si burta...scade putin si iar incepe.In momentul de fata ia veo 10 pastile pe zi, dar nu functioneaza.Stiti ceva remedii babesti pentru febra?
Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Fragile a răspuns:

Un remediu băbesc îţi zic eu,îl folosesc mereu când am febră.S-ar putea să ţi se pară stupid,dar funcţionează. Deci iei o pereche de şosete şi le uzi cu apă şi cu oţet şi te încalţi cu ele (nu le usuci).Cel mai recomandat e să le uzi noaptea şi să ţi le iei, înainte să te culci, ca să ţi le pui şi să dormi cu ele.Iar cu medicamentele dacă nu e niciun doctor du-te la medicul farmacist sau la farmacie şi vorbeşte cu faramcista spune-i ce ai şi ea va şti ce să îţi dea să te ajute.Să nu iei tu pastile la nimiereală sau fără să ştii pentru că poţi păţi altceva mai grav. Sper că te-am ajutat şi să te însănătoşeşti repede.Baftă!

6 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Și eu am pățit lucrul acesta și știu cât de cumplit este.
Eu eram într-o stare puțin mai gravă. Nici eu nu am putut să mă întâlnesc cu medicul de familie,așa că am chemat ambulanța,solicitând neapărat să vină un medic.
Am așteptat și ambulanța a venit. Doctora de pe ambulanță te va consulta și îți va prescrie medicamente,injecții(doar dacă este nevoie,nu te speria).
Și eu luam pastile,nerecomandate de doctor,dar când a auzit doctorul de pe ambulanță a spus că nu este recomandat,mai ales pentru un copil,deoarece au și reacții adverse și depinde de ce ai. Poți lua paracetamol fără grijă,dar altele nu,fără recomandări specializate de la medici.
Chiar dacă iei pastile și iei tratament,bea multe ceaiuri,mai fă-ți câte-o limonadă de lămâie și ia trei lingurițe de miere pe zi.
Sper să funcționeze și sper să te faci bine cât de curând.
Odihenște-te și nu fă eforturi. Eu sincer nu mă puteam ridica din pat decât până la baie, la cât de rău eram, însă nu vreau să ajungi ca mine.

Mult succes!
Sănătate!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Si eu stiu ca functioneaza remediul cu sosete imbibate in apa cu otet. Febra va scadea imediat, dar asta nu inseamna ca elimini cauza. Incearca sa mergi la urgente. Trebuie sa existe un medic pe acolo. Multa sanatate!

| iuli a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la spital. Acolo trebuie sa fie cineva. Nu e bine sa te tratezi dupa ureche deoarece se poate agrava.
Insanatosire grabnica!

| BigBang a răspuns:

Lasa remediile babesti care din nestiinta, mai mult dauneaza, decat ajuta.Si eu am fost racit, daca de asta e vorba si nici dupa 3 cutii de fervex nu mi-a trecut.Chiar ma intrebam,ca eu nu prea ma imbolnavesc, mai ales fiind vorba de raceala, vara.Probabil sa fie de vina schimbarile astea de temperatura.Chiar daca ti-e cald stai la caldura si bea ceai negru sau de menta,te linisteste si cu timpul scade febra, daca nu e nimic mai serios, bineinteles.

| JANAKS a răspuns:

Eu cand am febra iau niste pastile (tratament dupa capul meu, dar functioneaza) numite Ospen. Ele se iau doar cu reteta, dare eu le iau prin cunostinte. Aceste pastile sunt bune cand febra e de la gat, nu din alte motive. Daca te doare gatul CRED ca Ospen te-ar putea ajuta. P.S.- de la el apar cateva cosurihee hee

| andrey_4736 a răspuns:

Incearca sa bei multe ceaiuri, si sa faci bai fierbinti.iar pentru durerea in gat ia un strepsils(miere si la maie) sau bomboane mentolate cu eucalipt mult.