| ElenaElly45 a întrebat:

O săptămână am luat anticoncepționale iar de doua zile nu mai iau. De astăzi ma dor sănii foarte tare am momente când îmi amortesc, am o durere mare dar suportabila. Din ce cauza este? Efecte adverse din cauza anticoncepționalelor? Sau sunt însărcinată? Aștept cat mai multe păreri..va puup

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cauza dereglarilor hormonale induse de tratamentul absurd cu contraceptive. Acestea se iau din prima zi a menstruatiei si se continua minim 3 luni. Daca cumva ai avut contact sexual neprotejat, poti fi si insarcinata, o saptamana de administrare a contraceptivelor orale nu are efect contraceptiv

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca administrarea anticonceptionalelor ti-a fost prescrisa de un medic ginecolog tot el este cel care ar trebui sa-ti explice ce se intampla in organismul tau si daca intreruperea administrarii de AC la mijlocul perioadei nu iti va creea un dezechilibu hormonal major.Nu poti fi insarcinata din moment ce ai folosit AC decat in cazul in care administrarea acestora nu s-a facut cu respectarea regulilor. Este obligatorie vizita la ginecologie si asta cat mai urgent daca nu doresti sa ai complicatii uneori cu repercursiuni foarte grave. Multa sanatate

| giony54 a răspuns:

Efecte secundare la greu si dereglari hormonale.Nu mai folosi asa ceva sunt si alte metode care nu provoaca dependenta ca astea si nici nu ingrasa ca astea.