| tultulik a întrebat:

am o saptamana de cand i-au anticonceptionale(Rigeidon 21+7) si de vreo cateva zile au inceput sa ma doara sanii, nu foarte tare, dar oricum e ceva, oare sa fie de la pastile? astept un raspuns.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o reactie advresa la anticonceptionale. Poate fi trecataoare, dar daca durerea se accetueaza sau mai apare si dupa urmatoarea menstruatie, trebuie sa mergi din nou la ginecologul care ti le-a prescris, fiindca s-ar putea sa fie nevoie sa le inlocuiesti cu alt preparat.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă medicul care ţi-a prescris acest medicament.
Pa, pa.

| monique a răspuns:

Da, deoarece pastilele contin hormoni, hormonii iti pot deregla sistemul, pot face mult rau daca la corpul tau nu ii place de ele. Practic iti pot da tot sistemul reproducator peste cap, poti deveni infertila, sa te ingrasi sau sa slabesti tare, sa faci avorturi sponane si dupa ce nu le mai ei, etc.Depinde de corpul tau! Citeste prospectul, scrie acolo la reactii adverse. Micsoreaza cantitatea si nu mai lua daca iti fac rau. Vorbeste cu un medic endocrinolog despre asta daca mai continua problemele.