| Adelina102 a întrebat:

Va scriu aici pentru ca sunt maxim de confuză. Fiecare are o altă părere. Poate primesc un răspuns de la un ginecolog. Am 24 de ani și la 17 ani a trebuit să iau 2 ani anticoncepționale Yasmine pentru ovare polichistice.De un an și ceva iau anticoncepționale Yaz tot pentru ovare polichistice dar mai mult pt acnee pt ca doar acestea imi stopează apariția ei. Menționez ca am luat tratamente multe,prescrise de dr. Dermatologi,dar nimic nu m-am ajutat așa bine. De o lună le-am oprit,dar a început sa-mi iasă din nou acneea aceea urâtă. Mi-am cumpărat acum Qlaira,auzind ca sunt o variantă mai nouă a Yaz-ului. Am câteva întrebări si sunt foarte curioasă de răspuns. Prima ar fi dacă Yaz și Qlaira sunt la fel,adică bune pt acnee. Yaz stiu ca e, Qlaira nu stiu încă. Și dacă sunt diferențe intre ele în ceea ce privește efecte adverse sau efecte benefice. Iar a două întrebare de care mi-e cam teamă. Multă lume mi-a spus ca dacă iau mulți ani anticoncepționale,cu sau fără pauză,pot deveni infertilă,din cauza atrofierii uterului. Și ca sunt cazuri multe de infertilitate din cauza anticoncepționalelor. Eu la anul fac nuntă și mi-as dori foarte mult un copil, vreau să pot avea, dar nici nu vreau să fiu plină de acnee până la ma decid să rămân însărcinată. E adevărat ca anticoncepționalele pot afecta uterul în așa fel încât să nu mai pot avea copii? Aștept răspuns. Mulțumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Anticoncepţionalele NU se iau aşa AIUREA, nu le schimbi cum vrei tu ( sau cum ai "AUZIT" că ar fi mai bine )!

N-am idee cine te-a PĂCĂLIT că anticoncepţionalele "Qlaira sunt o variantă mai nouă a Yaz-ului"!
NU este adevărat!

De asemenea, aceste contraceptive DIFERĂ şi ca substanţe active, dar şi ca şi concentraţie!
Vezi compoziţia/detalii în Prospectele de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/pro_1282_23.12.08.pdf?anmPage=1285&ID=25731

http://www.anm.ro/_/_PRO/pro_883_14.07.08.pdf?anmPage=1297ID=25931

Mai mult, dacă ai fi citit Prospectul la Qlaira, ai fi observat că una dintre reacţiile ADVERSE frecvente este APARIŢIA acneii :(
Deci, NU te vor ajuta la combaterea acesteia!

Nu am idee ce analize & tratamente ai făcut pentru a combate acneea; oricum, în cazuri GRAVE şi care nu răspund la tratamentul clasic se prescrie Roaccutane!
Se mai pot prescrie AC ( în general, se prescrie Diane 35 ), eventual, asociate cu diverse medicamente...

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......-acne-org/

| corbulalbrosu a răspuns:

Multe femei au/prezinta o anumita perioada de infertilitate a carei lungime difera de la caz la caz, dupa intreruperea administrarii anticonceptionalelor. Acest lucru trebuie luat in calcul atunci cand optezi pentru folosirea contraceptiei hormonale, mai ales ca debutul contraceptiei hormonale este la o varsta cand inca nu a aparut nici o sarcina. In medie, perioada de infertilitate dureaza doua- trei luni dupa intreruperea administrarii pilulelor anticonceptionale, dar in functie de preparatul utilizat si organism, infertilitatea se poate prelungi pana la 6-12 luni, cu sau fara prezenta ciclului menstrual. Unele femei au ciclu chiar imediat dupa intreruperea folosirii anticonceptionalelor si pot fi fertile si apte pentru procreere, dar in majoritatea cazurilor ciclul menstrual se regularizeaza dupa 6-12 luni de la intreruperea administrarii contraceptivelor orale. Datorita posibilelor riscuri privind viitorul fat, se recomanda ca sarcina dupa intreruperea anticonceptionalelor sa fie mentinuta doar daca apare dupa minimum 3 cicluri menstruale normale. Ai putea primi toate informatiile necesare dar mai ales corecte de la medicul ginecolog care ti-a prescris marca de anticonceptional folosit, deoarece el este cel care detine profilul tau hormonal obtinut in baza analizelor medicale efectuate in vederea indicarii/ propunerii, produsului cel mai adecvat in cazul tau. Multa sanatate.

| Oana92 a răspuns:

Anticonceptionalele au atat de multe efecte secundare! Ti-a facut cineva analize inainte de a-ti prescrie si de a-ti schimba deja de 3 ori tipul de pastile?

Incearca sa mergi la mai multe dermatologi pentru acnee. Ce vei face cat timp nu vei putea lua anticonceptionale din cauza sarcinii?

| Crux a răspuns:

Bună, draga mea!
Nu sunt ginecolog, dar as vrea sa iti dau un sfat. Am constatat ca ai luat anticonceptionale o perioada lunga de timp. ceea ce da, poate duce la infertilitate.
Nu mai lua anticonceptionale pentru acnee, sunt multe alte metode de tratare...incearca si la alti dermatologi, se vor gasi solutii.
Bineinteles ca e o joaca de hormoni care duce la aparitia ei. Prin anticonceptionale iti introduci tu hormoni care inhiba si perturba derularea normala a ciclului menstrual.
Înainte de a face un copil, este recomandat ca dupa incetarea administrarii anticonceptionalelor sa astept 6-8 luni sa te refaci, sa se refaca ciclul menstrual pana devine regulat si sa se refaca in intregime mucoasa uterina care joaca un rol esential in protejarea fatului si nu numai. Astfel risti sa apara avorturi spontane sau diverse malformatii.
Multa sanatate!