| TheAnonimusGirl a întrebat:

Oare ce as putea sa mănânc ca sa fac diaree? Sunt constipata și nu pot sa merg la baie! Ma doare și burta puțin! As vrea sa stiu ce alimente as putea combina sau ce sa beau!

Nu vreau sa iau medicamente! Va rog sa ma ajutati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Demidol a răspuns:

Pentru urgenta, o cana cu zeama de varza.
Nu faci diaree, dar vei elimina mai usor reziduurile alimentare. Pe viitor, multe lichide.

| ynexistenta a răspuns:

Păi tu spui ca esti constipata și vrei remediu naturiste.asta înseamnă că ar trebui să astepti câteva săptămâni să-și facă efectul...serios acum, ia un dulcolax sau un supozitor cu glicerina ce rau crezi că-ți fac astea.eu am avut momente cand le-am folosit pe amândouă odată și sunt ok.

| Kryss13 a răspuns:

Alimente bogate in fibre( creste volumul scaunului si usureaza stimualarea motilitatii intestinale): tarate de grau, seminte de in, soia, fulgi de ovaz, musli cu fructe, seminte de floarea soarelui, mere, portocale, curmale, prune uscate, smochine etc, consum de lichide (1, 5 - 2 l zilnic)- apa rece, suc de citrice rece, cafea, supe. si e important sa faci miscare!