| millar a întrebat:

omleta facuta in tigaie fara ulei ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| morfeo a răspuns:

Nu ingrasa, ouale au putine calorii si sunt sanatoase si daca nu folosesti ulei e chiar mai bine

| nukeyly a răspuns (pentru morfeo):

Hmmm "Daca nu folosesti ulei e chiar mai bine"_daca faci in tigaie din aluminiu+teflonat 2 elemente LENT neuro-toxice scapi de ulei si mergi din put in lac sau invers_armata romana nu mai are vesela din aluminiu din ~1968 acum au farfurii din inox stantate cu anul si NU DE BOLUNZI.

Untura de porc e sanatoasa mult peste uleiul tip bunica, creierul uman are nevoie de putina grasime sa functioneze la parametrii STAS!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde din cate bucati de oua faci omleta si cata paine mananci langa.

Eu obisnuiesc sa mananc omleta facuta cu ceapa calita: 1 ceapa taiata rondele, calita cu 1 lingura de ulei, peste care pun 2 oua batute cu putina sare, 1-2 linguri de lapte (optional) si eventual si putin cas razulit. La servire presar cu piper si boia dulce, macinate. Cu o asemenea portie mananc si 80-100 grame de paine (facuta cu maia).
Omleta se poate consuma cu o rosie, castravete ori un pahar de iaurt sau lapte batut (dupa preferinta).

Saptamanal consum o asemenea omleta.
Nu ma ingrasa deloc, am greutatea constanta de ani de zile.

| Adry05 a răspuns:

Când o să înțelegeți că nu te îngrași de la o masă pe zi, te îngrași de cât și ce mănânci ÎNTR-O ZI, MAI MULTE ZILE LA RÂND și totodată de cât de activ ești.
Dar normal că o astfel de omletă are mult mai puține calorii decât una făcută în ulei

| sierra1 a răspuns:

Nu atât uleiul cât numărul de ouă

| Alverto a răspuns:

Nu, dar daca nu ai o tigaie bună v-a trebuii sa freci la tigaie după laughing