| Anonymus52 a întrebat:

Bună TPU.
Pe 1 sau 2 mai am simtit o durere in jurul genunchiului. Era ca un fel de febra musculara care aparea la mers si dispărea la vreo 5 minute de repaus. Ma doare și in prezent in lateral spre interior si cum ar veni în spatele genunchiului. Durerea apare dupa un km de mers, alergare ușoară, sărituri sau flexie la 10°.
Cand fac flexie/extensie imi pocneste ceva la genuchi.
Stiti cumva ce aș putea avea?( ruptura de menisc/ ligamente)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ferentz_Constance_1958 a răspuns:

În primul rând trebuie să consulți un medic. Părerile noastre nu sunt avizate. Sfaturile noastre sunt generale și ar putea să nu te ajute. Sportul este indicat, însă o cauză medicală, rupturi de mușchi, sau ligamente, ar putea să accentueze durerea și să agraveze. Un repaus cu niște comprese ar putea fi bun, chiar dacă ți se pare banală împachetarea locului afectat cu frunze de varză, ai putea încerca, varza este un remediu universal, folosit din antichitate de soldații romani.
Dar înainte de orice, fă-ți timp și întreabă doctorul. Nu aștepta prea mult.