| Mary_Maryus_1995 a întrebat:

Pe mama mea o doare foarte rau maseaua. Are gingia umflata rau si obrazul. nu stiu ce sa fac pana i se dezumfla

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Este necesara inceperea unui tratament cu antibiotic si antiinflamator si trebuie sa ajunga la un stomatolog.
http://www.i-medic.ro/stomatologie/abcesul-dentar

| yellowalien a răspuns:

Mama ta are un abces(aka infectie) si are nevoie de antibiotice. Deci, daca vrei sa o ajuti, trimite-o la medicul de familie pentru o reteta. happy

| znstr a răspuns:

Buna! E bine sa vezi un copil care se preocupa de problemele parintilor sai, iti inteleg ingrijorarea si durerea mamei tale, insa nu poti tu sa-i faci nimic. Incurajeaz-o sa mearga la medicul stomatolog, sa nu cumva sa fie vorba de un abces dentar si sa fie nevoie de un drenaj pe canalele maselei respective. Daca e asa cum a spus "kenu" mai devreme, mai intai ii va prescrie un antibiotic pentru a calma gingia si a dezunfla-o, iar mai apoi sa intervina si el, insa numai specialistul stomatolog poate spune exact. Sanatate mamei tale, pa pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Nici medicul stomatolog nu intervine cand e vorba de inflamare. Se racomanda administrare de antibiotic pentru a elimina umflatura si abia apoi interventie.

| Mary_Maryus_1995 explică:

Augmentin este bun?