| iillaaa a întrebat:

Ieri ma durea maseaua ingrozitor, aveam si apces... abia am adormit aseara..si dimineata m-am trezit cu gingia toata umflata,si cu obrazul la fel, am citit ca nu e bine sa merg sa o scot cand inca este umflata...si trebuie sa iau antibiotice.ce antibiotice as putea sa iau pana imi trece?sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Sunt puțini medici care te intreabă la ce ești alergic! în primul rând pacientul trebuie să știe dacă este alergic, altfel degeaba. Dacă era alergică spunea eu sunt alergică la anumite medicamente.Eu i-am zis să se ducă la medic, daca nu vrea treaba ei acum... i-am zis ce poate să i-a daca nu vrea sa mearga la medic și mulți dintre noi nu mergem la medic pentru că ne *** la buzunare și pe bune. Ma duc la un stomatolog și îmi i-a 100 de lei ca sa imi desfaca o plomba? hai sa fim serioși! Le *** muma în cur de medici și de sistemul sanitar pe care îl avem... Eu am stat 2 saptamâni cu un abces la o măsea că în București nu mă puteam duce la un medic stomatolog aveam 100 de lei toți banii din casă! A trebuie să stau 2 săptămâni până am luat banii ca sa pot să mă duc. Noroc cu un prieten care este medic stomatolog dar din alt oraș și mi-a zis ce sa fac și ce să iau pana să mă duc la un stomatolog. Și până la urmă m-am dus la el am dat 40 de lei du-te vino la microbuz și el m-a rezolvat pe ochi frumoși. Altfel stateam mult și bine cu infecția în gură, niciun medic nu te primește pe degeaba toți vor bani!
Gândeștete că sunt mulți în situația mea care nu pot ajunge la un medic azi mâine, poimâine, trebuie să facă ceva. Și oricum oxacilina, ampicilina, amoxicilina sunt des întâlnite și luate de multă lume pentru dureri în gât, ibuprofenul iarași, tot ce auzi de nurofen, mig, ibalgin, toate au ibuprofen bază. Așa că nu poți spune ca este alergică, daca până acum a luat așa ceva.

7 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Cele mai bune antibiotice sunt cele recomandate de doctor, nu lua dupa urche ca s-ar putea sa ai probleme si sa nusi faca nici efectu, asta e sfatul meu, nu te juca, E periculos!
Cele mai frecvente sunt:Amoxicilina de 500 sau augmentin.

| Azµre a răspuns:

Mergi la dentist va ști ce să-ți dea dacă e grav poate să ti-o dreneje ceva și a doua zis să o scoată, sau poate să o scoată și așa zis la "cald". Du-te la medic ca el va ști ce antibiotice să-ți dea. Asa poți să începi tu să iei Oxacilină 500Mg una la 6 ore. Preventiv. Oricum daca e o masea plombată sau cariată du-te la medic el o va desface și îți va curața canalele și o va lasa descoperită ca să se desumfle.

| Azµre a răspuns:

Pentru durere și reducerea tumefiatiei poti lua ibuprofen sau ketonal.

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru Azµre):

Si daca este alergica la una dintre ele iti asumi tu responsabilitatea? Normal ca nu!

| Azµre a răspuns (pentru TiffanyღBJ):

Si medicul de unde stie daca e alergica rolling on the floor))))))))))))))))))) esti fenomenala
nu o sa-i faca analize sa vada daca e alergica sau nu o sa ii dea ca si mine rolling on the floor)

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru Azµre):

Nu sunt fenomenala, sunt medic. Si noi, medicii avem bunul obicei de a intreba pacientii daca se stiu alergici la vreun medicament, daca au vreo alta boala sau daca iau vreun alt medicament care ar putea interactiona cu ce vrem noi sa le prescriem..."amanunte" din astea care pot salva viata unui om, stii? big grin Asa ca, nu mai rade, pentru ca stiu ce vorbesc.

Ceea ce ai explicat cu extractia la cald si cu curatarea canalelor era corectwinking

| Azµre a răspuns (pentru TiffanyღBJ):

Sunt puțini medici care te intreabă la ce ești alergic! în primul rând pacientul trebuie să știe dacă este alergic, altfel degeaba. Dacă era alergică spunea eu sunt alergică la anumite medicamente.Eu i-am zis să se ducă la medic, daca nu vrea treaba ei acum... i-am zis ce poate să i-a daca nu vrea sa mearga la medic și mulți dintre noi nu mergem la medic pentru că ne *** la buzunare și pe bune. Ma duc la un stomatolog și îmi i-a 100 de lei ca sa imi desfaca o plomba? hai sa fim serioși! Le *** muma în cur de medici și de sistemul sanitar pe care îl avem... Eu am stat 2 saptamâni cu un abces la o măsea că în București nu mă puteam duce la un medic stomatolog aveam 100 de lei toți banii din casă! A trebuie să stau 2 săptămâni până am luat banii ca sa pot să mă duc. Noroc cu un prieten care este medic stomatolog dar din alt oraș și mi-a zis ce sa fac și ce să iau pana să mă duc la un stomatolog. Și până la urmă m-am dus la el am dat 40 de lei du-te vino la microbuz și el m-a rezolvat pe ochi frumoși. Altfel stateam mult și bine cu infecția în gură, niciun medic nu te primește pe degeaba toți vor bani!
Gândeștete că sunt mulți în situația mea care nu pot ajunge la un medic azi mâine, poimâine, trebuie să facă ceva. Și oricum oxacilina, ampicilina, amoxicilina sunt des întâlnite și luate de multă lume pentru dureri în gât, ibuprofenul iarași, tot ce auzi de nurofen, mig, ibalgin, toate au ibuprofen bază. Așa că nu poți spune ca este alergică, daca până acum a luat așa ceva.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Mergi la medic, nu sta asa si nu lua nimic "din auzite".