| blackcat99 a întrebat:

Ieri imi simteam maseaua amortita si ma durea cand o atingeam, in rest nu ma durea. Si de ieri a inceput sa mi se umfle falca. Nu gingia e umflata, ci obrazul, in dreptul maselei. Maseaua nu ma mai doare asa tare, insa simt un discomfort si senzatia de amorteala unde am umflatura aia. Ceva sfaturi ca sa mi se dezumfle pana maine? Va trebui sa apelez la antibiotice? :-s Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Sal,
nu se dezumfla pana maine...
Antibiotic si rece basca nurofen (pentru durere daca a aparut intre timp si pentru ca e antiinflamator).
Ti-a murit un nerv sau ti-a aprut o punguta cu puroi la radacina, asta-i cauza. Dupa ce se dezumfla fugi la o radiografie si-un stomatolog.
Bafta! Daca e doar un nerv mort, iti curata canalul si scapi cu plomba. Daca e puroi la radacina e mai complicat.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acolo exista o infectie. Stomatologul va face drenaj, va curata si, probabil va prescrie antibiotice. Exista urgente si pentru stomatologie. Mergi chiar azi, altfel vei avea dureri mari, mai ales noaptea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nervul ar fi mort, nu ai simti durerea. De asta medicul scoate nervul la maselele cariate. Nu astepta sa se desumfle. Asta va fi... la primavara. Mergi azi la urgente. Nurofenul doar ascunde durerea dar infectia va lucra in continuare. Nu cred ca vrei sa pierzi maseaua de la virsta asta.

| lumy4u a răspuns:

I-a augumentin la 6 ore, in 2 zile iti trece, eu asa am facut