| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care au purtat aparat dentar, credeti ca vi s-a schimbat putin simetria fetei? Sau maxilarul de jos in special ma intereseaza, a fost influentat sa se miste in fata sau in spate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Thegurl a răspuns:

În cazul meu da, dintotdeauna am avut maxilarul de jos mai în spate decât normalul, însă cu ajutorul aparatului dentar mi-a fost corectata "mușcătura" dacă știi la ce ma refer.

| anonim_4396 explică (pentru Thegurl):

Ce ma bucur sa aud asta pentru ca am aceeasi problema! Ms enorm oricum urmeaza sa mi-l pun!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Purtarea aparatului dentar poate fi necesară în cazul în care există anomalii dentare. El mai este purtat și în cazul corectării mușcăturii. Deci da, simetria feței se va schimba mai mult decât sigur, în cazul în care ai o mușcătură anormală.
Maxilarul nu se mișcă. Dacă porți aparatul pe arcada inferioară și există anomalii pe arcada în cauză, care necesită corectarea mușcăturii și a poziției dinților, atunci poate influența modificarea simetriei feței. Bineînțeles, nu cu mult, dar sunt schimbări vizibile.

Spre exemplu, la o mușcătură anormală, bărbia poate ieși mult mai mult în evidență (în față), și viceversa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult!