| Johnny_6115 a întrebat:

Port ochelari de cam 2-3 ani atunci aveam -0.25 si primi 2 ani i-am purtat de maxim 10 ori.De curand mi-am schimbat lentilele si au aflat si cei din clasa mea. Vreau sa port ochelari si la scoala dar mie jena. Colegi au inceput sa rada de acum ca cica nu vad. Ce sfaturi imi puteti da sa nu imi mai fie jena si sa port ochelari la liceu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poarta-i frate iti spun sincer si din toata inima poarta-i.
Intelege ca tu daca nu ii porti o sa se agraveze din ce in ce mai mult pana o sa orbesti, si apoi o sa rada de tine ca esti orb.
Vederea e un lucru mult mai de pret decat parerile, vederea nu mai poate fi recuperata!
Colegii aia,, e mai cool fara ochelari de tocilar'' poate peste 4, 5 ani o sa fie orbi!
E sanatatea ta, sanatatea e pe primul loc.

| PisicutaMea a răspuns:

Si eu port ochelari de curand si chiar nu mi-e rusine cu asta.Cauta o rama care sati se potrivesca fizonomiei tale si ai incredere in tine.Totul va fi OK daca nu bagi in seama rautatile celor din jur, daca tu te simti bine asta conteaza. Daca nu porti ochilarii la timp, se va agrava si nu se va mai corecta in timp.

| cartofiorulroz a răspuns:

Gura lumii...Probabil esti mai sensibil la cuvintele cuiva.Nu ii asculta.Si mie mi se intampla ca am si eu ochelari cam de la aceeasi varsta.Deci nu te supara pe ei ca te cred tocilar sau altceva. Sper ca te-am ajutat! Pupici

| Sebastian_Dascalu_1998 a răspuns:

Fa ochelari draguti, smecheri, frumosi

| MatriX21 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie rusine.Nu-i baga in seama pe colegii tai ca va veni randu sa poarte si ochelari.