| Doyouloveme44 a întrebat:

Bună TPU.Pot preveni cancerul de piele dacă voi mânca 2 kiwi pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Cancerul este o boală care ține de mai mulți factori, de la cei genetici la cei de mediu. Bineînțeles că un stil de viață sănătos cu sport regulat și cât mai putini factori nocivi (fără fumat, cât mai puține chimicale alimentare nocive etc) o sa contribuie la prevenția cancerului. Totuși, s-ar putea sa trăiești sănătos și să faci cancer la fel cum alții fumează o viata câte un pachet pe zi și nu pățesc nimic. Asta nu înseamnă că nu are rost sa încercăm cât putem sa îl ținem departe și sa avem un corp cât mai sănătos ca să încercăm sa evitam pe cât posibil.
Dar aici vorbim de o alimentație sănătoasa, nu de 2 kiwi pe zi. Da, sunt un fruct excelent pe care e foarte bine dacă îl consumi de 2 ori pe zi, dar atenție la ce mănânci în restul zilei pentru ca nu sunt un aliment minune care sa înlocuiască alte decizii alimentare proaste.

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poți preveni cancerul de piele purtând protecție uva și uvb zilnic, spf 50 când te expui la soare.
și toamna târzie și iarna 30

| anonimg a răspuns:

Noi oamenii trebuie să prevenim toate bolile.
Este bună și alimentația, dar mai sunt și alți factori (în cazul de față trebuie să ne ferim de soare în anumite ore periculoase, chiar și dacă folosim creme). Sănătatea pielii este dată în mod deosebit de vitamina E, adică de uleiuri vegetale, crude. Pe când cremele împiedică dezvoltarea celulelor din componența pielii.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu! Nu exista corelatie intre consumul de fructe si riscul de aparitie al cencerului. Cancerul apare aleatoriu si este amplificat de factori externi (radiatii ionizate) sau consumul de substante carcinogene; niste simple glucide, lipide, proteine si vitamine nu vor avea absolut nicio influenta in prevenirea cancerului.

| WhiteLife a răspuns:

Poti reduce riscul de aparitie printr-un stil de viata sanatos si ce s-a mentionat mai sus, dar nu poti face nimic concret care sa schimbe modul de functionare al celulelor tale (practic sa schimbi materialul genetic). Un stil de viata sanatos e bun in general, dar nimeni nu poate baga mana in foc cum ca nu vei avea cancer vreodata. big grin

| JicaContra a răspuns:

Binenteles, orice te face fericit!

| Teo29 a răspuns:

Mai bine folosesti crema cu protectie solara 50+.

| Andresso a răspuns:

Normal ca da, dar in general daca mananci sanatos poti preveni cancerul, pentru prevenirea lui am auzit de la mai multe persoane faptul ca 'coacazele negre sunt foarte bune pentru prevenirea cancerului.

| anonima188888 a răspuns:

De asta cu kiwi nu am auzit happy dar stiu ca folosirea unei creme cu protecție solara spf 50 cand te expui la razele ultraviolete (chiar daca e nor sau iarna) te va ajuta sa previi aceasta boala, dar si îmbătrânirea din ce stiu eu.