| CNot3 a întrebat:

Pot primi niste sfaturi pentru:
Nu prea am pofta de mancare, de exemplu cand stau in pat imi e foarte foame, iar cand ma ridic sa merg sa mananc ceva imi trece pofta de mancare si mi se face putina "scarba" de mancare.
Uneori cand incerc sa mananc "ca un om normal" adica o portie cu caloriile pe mentinere sau adaos, mi se face rau si imi vine sa vomit, mentionez ca am o pofta de mancare foarte mica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Trustmotorcy a răspuns:

În primul rând, hai să stabilim dacă lipsa apetitului are o cauză ce reacționează sub forma unui simptom.

Precum stări de tristețe sau depresie, factori controlabili precum alcool sau droguri, acestea ar putea să scadă pofta de mâncare. Dacă nu este cazul, trebuie să faci mișcare cât mai mult pentru a-ți spori creșterea apetitului, nu exerciții solicitante.

Totuși, răsfață-te zilele astea și mănânce ceva mai bun, care să nu-ți provoace stări de rău. Alimente bune pentru așa ceva sunt puiul, tonul și brânza, la fel și băuturile din fructe.

Adaptează-te unui program în care să mergi la masă, cere ajutorul unui nutriționist dacă e cazul. Luptă-te puțin cu tine să mănânci ceva, de obicei în cantități mici și dese pentru a te obișnui. Schimbă rutina, mănâncă și altceva, nu doar același fel de mâncare.

O altfel de variantă mai rapidă, deși cred și tind să te înjurajez, mai bine te-ai bucura de gust doar mâncând.

Poți bea câte un milkshake, produsele de pe piață pot fi consumate și sub formă lichidă, cremă. Este un proces folosit de persoanele care vor să slăbească, vei obține aceleași valori nutritive.

1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Lipsa apetitului e semn de boala psihică, bazată pe stres. Cu medicatie, iti va veni din nou pofta.