| anonim_4396 a întrebat:

Prietenul meu s-a operat de varicel la parascop. De vineri, sta cu un tub de dren, prin care ii curge sange mai inchis putin. I s-a spusca astazi va fi scos tubul, dar doctorul a decis sa il mai lase, ca sa mai elimine lichd, deoare a spus ca sangele este prea inchis. Cand se ridica ii mai curge sange si pe langa tub, din operatie. Poate fi o complicatie pe care doctorul nu o spune sau ce se intampla? Sunt ingrijorata. Astept raspunsuri. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se intampla nimic special. Vindecarea este un proces care tine de fiecare individ in parte si e diferita intre persoane. Tubul de dren este lasat acolo ca acellichid sa nu se acumuleze si sa nu se infecteze si favorizeaza vindecarea. Scoatertea lui se face cand pacientul este pregatit, la unii dureaza mai putin, la altii mai mult.
Nu stiu ce ai vrut sa spui cu la paroscopc. Daca ai vrut sa spui laparoscopic, nu se poate, fiindca laparos inseamna burta, abdomen, operatiile laparoscopice se fac numai in burta. Poate ai vrut sa spui ca a fost o operatie minim invaziva. Intotdeauna, daca nu esti 100% sigura de sensul unui cuvant, cauta-l in dictionar si foloseste-l numai daca ii intelegi perfect sensul

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Scuze. I s-a facut operatia laparascop si in burta are 3 gauri.prin una dintre ele i.a bagat acel tub de dren.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai, iti spuneam ca laparascopul este un aparat, nu in tip de operatie, deci expresia a fost operat laparoscop nu are sens. Operatia de varicocel (cred ca asta ai vrut sa scrii) nu se face laparoscopic. Daca este operat laparoscopic, adica pe abdomen, nu pe scrot, atunci am inteles gresit si nu ai vrut sa scrii varicocel ci un alt cuvant asemanator pe care nu stii sa il scrii si nu l-ai verificat, iar prietenul tau a fost operat de alta boala

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

A fost operat de varicocel laparascop.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se poate, fiindca laparoscopul este un aparat, nu o operatie (asa cum gătești pe aragaz si nu gatesti aragaz) si testicolul e in scrot nu in abdomen. Nestiind absolut deloc de ce boala sufera si ce operatie a facut, e mai bine sa te informezi