| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.Problema mea este urmatoarea.De 2/3 zile ma doare gatul, ma simt cam ametita/somnoroasa[poate pentru ca am fost doar in excursii in scoala altfel, nu stiu sigur] si de ieri, m-am trezit cu niste mici bubite rosii pe fata.In scoala mea este un fel de epidemie de rubeola.Ma tem sa nu am si eu rubeola:-ss.Este posibil?crying
P. s: nu ma mananca bubitele, dar cateodata din senin imi vine sa ma scarpin pe frunte sau pe gatstraight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Butterfly928 a răspuns:

Da, ai rubeola.Am avut o lectie deschisa la biologie prin care discutam despre rubeola sau rujeola.La rubeola febra poate lipsi, insa daca te simti rau si ametita si bubitele iti apar prima data pe fata apoi se inmultescu ai rubeola, insa ca sa fii sigura verifica daca ti s-au umflat gaanglionii din spatele urechilor si daca te dor cand ii apesi.La rujeola iti pierzi pofta de mancare si iti curge un lichid din nas abundent iar ochii iti sunt foarte dilatati. Sper sa iti dai seamawinking

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă medicul de familie!
Pa, pa.

| Skeez a răspuns:

Incearca sa mergi la un dermatolog sau pur si simplu la medicul de familie
Succeswinking

| DolsePapusik a răspuns:

Du-te la doctor! Si daca ai rubeola stai in carantina ca tot e vacanta! Insanatosire grabnica! happy