| anonima188888 a întrebat:

revin cu problema mea. Am 14 ani si sunt fata. Sambata seara am dormit pe canapea 2-3 ore pe partea dreapta după care am simtit putin mai sus de fesa dreapta in zona mijlocului zona putin intinsa-tensionata, am zis ca e din cauza poziției asa ca m-am dus in dormitor unde am dormit pe o saltea mai buna decat cea a canapelei. A doua zi nu am mai avut absolut nimic pana seara cand dupa mai multe ore state la birou in care am facut teme de vacanta am simtit durere in acea zona. In acea noapte am simtit furnicături pe piciorul stang de data asta. Ieri am constatat ca am un muschi la spate incordat si ca ma doare mijlocul in partea dreapta din cand in cand si atunci cand ating acel loc simt durere ca la o vânătaie (poate pentru ca am apasat prea mult in zona aia nu stiu). Azi lucrurile stau asa: uneori simt o durere slaba ori in zona mijlocului partea dreapta pe care o resimt in fesa dreapta si in majoritatea timpului nu simt absolut nimic si zic ca am scăpat dar cand apas pe mijloc in partea dreapta ma doare ca o vanataie; acel muschi de la spate tot in partea dreapta e incordat dar nu ma deranjează daca nu il apas si ma doare la apasare mijlocul in acel loc. Tin sa mentionez ca menstruatia trebuie sa vina in 3 zile chiar daca e neregulata si ca nu am prea mai facut miscare in ultima vreme din cauza pandemiei eu fiind din Arges unde masca e obligatorie si in aer liber iar din cauza temperaturilor inalte nu suport masca pe fata asa ca nu am prea mai iesit afara incat sa ma pot misca mai mult.

1.stiu ca am mai pus o întrebare pe aceasta problema dar a trecut ceva timp iar întrebarea nu a mai primit alte raspunsuri.
2.ce credeți ca am? Eu am citit pe net si cred ca am ori sciatica ori o tumoare in acel loc
3.ce pot sa fac sa scap de aceste dureri? Cand imi iau mintea de la ele nu mai am nimic dar apoi iar simt o mica durere acolo si imi aduc aminte...
4.va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru romanul de mai sus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, știm, ești confuză și ingrijorată!

Doar un rmn poate să-ți releve un diagnostic corect deci fă-l urgent

| anonima188888 explică (pentru sierra1):

Mai vreau sa zic ca am citit pe net si cred ca e o problema a mușchilor ca ma doare si inspre posterior si am un muschi incordat la spate... rmn ul vede si muschii sau doar oasele?

| sierra1 a răspuns (pentru anonima188888):

Vede tot!

| Mmn a răspuns:

Durerea ce o simti pe fesa in jos pe picior si furnicaturile is durerile ce le da nervul sciatic, acela e traseul lui. De obicei deformatiunile coloanei, sciatica e de vina. Mergi la un consult, in timp durerile cresc sau revin cand stai mult in pozitii incomode

| anonima188888 explică (pentru Mmn):

Azi parca nu m.a mai durut, doar seara mai apare durerea pe care o simt deasupra fesei, pe mijloc in partea dreapta. muschiul acela de la spate daca il apas ma doare si se duce durerea si in locul ala, deci e de la muschi sau e cancer sau sarcomul lui ewing (tot o forma de cancer). totul a început in seara de dupa ce am văzut acel caz al unui baiat cu sarcomul lui ewing care zicea ca totul a început cu un discomfort in zona soldului...imi e frica ca am si eu aceeasi chestie si cand vad cazul la tv (il arata de mai multe ori pe zi pe antena 1) ma apuca frica rau de tot...

| Mmn a răspuns:

Nu cred ca ai cancer. Pentru linistea ta poti merge sa faci un rmn sau o raza care iti spune exact.