| anonim_4396 a întrebat:

Sa incep cu inaputul. Am 16 ani si sunt fata. Acum 8 luni, adica pe 20 ianuarie am hotarat sa slabesc(mare greseala). Aveam o greutate normala de 50 de kg la o inaltime de 1.67. Dar na, bazdacii din cap care imi spuneau ca am burta si sunt grasa nu mai taceau din gura. Asa ca am ineput sa fac sport si sa am o alimentatie sanatoasa. Nimic neobisnuit pana aici. Am reusit dupa vreo 2 saptamani sa imi ating golul, sa ajung la 48 de kg. Buuunnn. In luna martie am slabit si mai mult, astfel ca in luna aprilie sa cantaresc 45 de kg. In prezent ma chinuiesc cu o greutate de 44 de kg(am reusit oarecum sa ma ingras, pentru ca ajunsesem la 43). Intrebarea mea este(Aleluia!) de ce am pierdut si cativa centimetrii in inaltime? De la 1, 67 am ajuns sa am 1, 65, mai nou 1, 64. Ma simt prost si nu stiu ce sa fac. Oare daca ma ingras la loc( ceea ce si vreau) ii voi recupera. Va rog, fara comentarii rautacioase.
P.S: Oare scaderea in inaltime are legatura cu faptul ca fac exercitii de abdomen si de picioare cca 60 de min pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Am indoieli in ce priveste scaderea in inaltime. Asta ar fi o problema a batranetii legata de osteoporoza, dar la varsta ta nu este cazul. As crede ca postura ta nu mai este cum trebuie. Poate ca inainte stateai mai dreapta cand te masurai.
Nu iti mai pune problema sa slabesti la varsta asta. Alimentatia sanatoasa si sportul te vor ajuta sa te simti si sa arati mai bine.

| Lioana a răspuns:

Incearca sa stai cat mai dreapta cand te masori. Nu se poate sa scazi in inaltime la 16 ani. Precis diferenta e cauzata de o masuratoare gresita: ori prima data cand aveai 1, 67 (poate aveai pantofi in picioare) ori acum.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde in ce moment al zilei te-ai masurat! Dimineata am impresia ca esti mai inalta iar seara mai scunda cu cativa cm. Asta e si problema ta. Sper ca te-am ajutat papadie

| LinxCont a răspuns:

Nu cred ca e de la sport. Poate trebuie sa faci exercitii mai usoare. Nu trebuie sa mananci mult pentru a creste in greutate. Daca vei avea greutate mai mare, greutatea te va trage in jos si chiar atunci vei mai scadea din inaltime. http://blogulsportivilor.wordpress.com/exercitii-de-crestere-in-inaltime/