| ÄndrëÿCoolZ a întrebat:

Sora mea, in varsta de 9 ani a slabit brusc de la o vreme, nu a fost niciodata peste norma dar arata destul de bine la corp, are 26kg si inaltime 1.37, nu face sport! De mancat... are pofta de mancare dar nu mananca foarte mult, si spune ca o dor picioarele, cateodata tot piciorul, cateodata de la genunchi in jos, cateodata in gaura talpii, cateodata muschiul gambei! O sa mergem sa ii facem analize! Dar ce poate sa aiba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

Paraziții intestinali POT cauza slăbirea bruscă a persoanei în cauză. Pentru că din cauza paraziților corpul nu mai ajunge să asimileze nutrienții.
Durerile la vârsta ei pot fi și dureri de creștere. Și eu aveam dureri puternice de oase în perioada aceea. Cel mai bine ar fi să o măsurați, la 3-4 luni, să îi țineți evidența înălțimii. Dacă se înalță brusc, 2-3 cm în câteva luni, cam ăsta ar fi motivul durerilor. Și să mergeți la medicul de familie să puneți câteva întrebări legate de asta happy

5 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Andrei, intîi se merge la doctor, nu la analize.
Atunci cand prezinti o problema (de sanatate) trebuie sa dai suficiente detalii ca cei pe care ii intrebi sa inteleaga, sa-si faca o idee.
De exemplu: "a slabit brusc de la o vreme". Foarte bine. Dar cate kilograme in cit timp?
Daca calculezi BMI (pentru copil nu adult) rezultatul e: normal.
Faptul ca nu face sport sau orice fel de miscare (mers pe jos, urcat scari etc) e o pierdere pentru ea.
Mai pot fi dureri in membre fara ca sa fie vreo problema.
In principiu, daca ceva persista, trebuie mers la medic.

| ÄndrëÿCoolZ explică (pentru ALGator):

Multumesc! O sa merg la doctorul de familie!

| Dumbi a răspuns:

Da e bine la inaltimea ei 26 de kg… Numai un doctor poate sa spuna ce are. Parazitii intestinali(tenia, limbricul) nu afecteaza oasele.

| ÄndrëÿCoolZ explică:

Am uitat sa mentionez, are si paraziti intestinali dar a luat tratament, e posibil sa-i fii afectat ceva in corp parazitii?

| Lola05 a răspuns (pentru ÄndrëÿCoolZ):

Paraziții intestinali POT cauza slăbirea bruscă a persoanei în cauză. Pentru că din cauza paraziților corpul nu mai ajunge să asimileze nutrienții.
Durerile la vârsta ei pot fi și dureri de creștere. Și eu aveam dureri puternice de oase în perioada aceea. Cel mai bine ar fi să o măsurați, la 3-4 luni, să îi țineți evidența înălțimii. Dacă se înalță brusc, 2-3 cm în câteva luni, cam ăsta ar fi motivul durerilor. Și să mergeți la medicul de familie să puneți câteva întrebări legate de asta happy