| RainbowDash1 a întrebat:

Sper sa aveți răbdare sa cititi tot laughing
Deci.
Acum 5 luni am fost la un control oftalmologic, nu ma deranjau foarte tare ochii, insa nu vedeam la depărtare. Doctorul mi-a spus ca dioptriile mele sunt de +0.25 si mi s-a părut putin ciudat.
Ieri, am fost cu o prietena in spital cu ea, la recuperare, fiindcă are miopie si are acel "ochi lenes". Am vrut si eu sa imi testez vederea, asa ca m-am dus la doi metri distanță de un panou din acela cu litere. Si ce sa vezi?! Ultimele 4 rânduri, care erau ceva mai mici nu le vedeam calumea. Femeia de acolo mi-a spus ca s-ar putea sa am un inceput de miopie.
Acum nici nu stiu, m-am decis sa imi aleg un obiect care e la depărtare si in fiecare luna sa vad cum il vad. Mama mea o tine pe a ei, ca acel doctor e foarte bun si a spus corect. Totuși, nici dupa acea femeie nu ma pot lua pentru ca nu e doctor. Dureri de cap am din cand in cand, in casa am doar televizoare cu ecran mare pentru ca parintii mei poarta ochelari, la distanță nu prea vad bine, de aproape vad perfect.
Voi ce ziceți? Sa astept si sa vad daca se mai întâmpla ceva? Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JamilaGizeh a răspuns:

Eu am aceleasi simptome pe care le ai si tu. Nu vad la distanta dar la apropiere vad foarte bine. Cand am fost la doctor vedeam doar literele cele mai mari de pe panou, in rest nu vedeam nimic sad. Mie mi-au spus doctorii ca am miopie, pentru ca prin asta se manifesta miopia...vedere slaba la distanta.
Din pacate dioptriile cresc orice ai face. Chiar daca porti ochelari dioptriile tot vor creste, la fel se va intampla si daca nu ii porti. Am auzit ca uneori mai rau iti strici vederea purtand ochelarii, pentru ca apare efectul de "ochii lenesi".
Eu am dioptrii mari, -2, 50 la ambii ochii, acum 5-6 ani aveam mai putin, dar au crescut.
Ochelarii ii port permanent in casa si la scoala, ca sa vad la tabla, in rest nu ii port...
Exista o operatie cu laser care se poate face doar atunci cand stagneaza dioptriile, adica dupa 20 de ani. Operatia dureaza doar 5 minute si e foarte simpla. Eu asta vreau sa fac ...sau poate imi pun lentile de vedere pentru ca nu imi plac ochelarii :/

| RainbowDash1 explică (pentru JamilaGizeh):

Multumesc mult, o sa ma duc sa fac un control oftalmologic la un alt doctor big grin

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai du-te la un control la alt medic, nu vad ce vrei tu sa astepti

| Felys a răspuns:

Nu iti e clar ca ai probleme cu vederea la distanta,faptul ca nu ai vazut bine literele mici e clar ca ai nevoie de ochelari, cu cat amani momentul purcarii ochelarilor miopia iti va creste si vei vedea si mai prost, nu ai ce astepta, sunt lucruri care nu se remediaza de la sine, mergi cat mai repede la un control si poarta ochelari

| IUseMcDonaldWifi2000 a răspuns:

S-ar putea sa ai miopie de la parinti tai. Si eu parca doar parca vad uneori o diferenta de la apropiere dar nu ma ingrijoreaza.