| Jamesaskyou a întrebat:

Am 21 de ani si nu de mult timp am fost din curiozitate la un consult oftalmologic. Pentru incaput, medicul m-a pus sa citesc panoul de la distanta cu fiecare ochi pe rand si intr-adevar, ultimele 2 randuri le-am citit cu oarecare dificultate. De aceea, concluzia preliminara a medicului a fost ca am o usoara miopie si ca probabil voi avea nevoie de ochelari cu "-". Apoi, m-a ps la aparat ca sa imi verifice dioptriile, unde a reiesit ca am o mica hipermetropie. Dupa aceasta etapa, am inceput sa probez diverse lentile ca sa vedem ce dioptrie mi se potriveste cel mai bine, in timp ce citeam panoul de la distanta. Astfel, prescriptia mea a fost +0.75 pentru ochiul stang si +0.50 pentru ochiul drept. Ciudat este ca eu ma asteptam dinainte sa am o usoara problema cu vederea la distanta si nu hipermetropie. In plus, ceea ce mi se pare ciudat este fapptul ca lentile cu "+" ma ajuta sa vad mai bine la distanta, pe cand eu nici nu realizasem ca am nevoie de ochelari inainte. Pe de alta parte, medicul mi-a recomandat sa imi fac ochelari numai daca simt nevoia sa vad mai bine, avand in vedere faptul ca dioptriile sunt destul de mici, iar purtarea ochelarilor nu imi va influenta evoulutia hipermetropiei nici in bine nici in rau.
Imi poate explica cineva aceste nelamuriri si as aprecia daca mi-ati relata de asemenea ceva din experienta personala.
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| EnglandGB a răspuns:

Mama eu nu stiu la ce medic ai fost da 0, 50 si 0, 75 am eu si sunt uriase dioptriile decii nu mi se pare normal sa-ti zica ac sunt mcic! in niciun caz! si daca ai atat inseamna ca deja esti miop nu"usoara miopie" deci tu ai fost la unu care in viata lui n-a consultat decat oameni batrani cu 2, 00 si 3, 00 sau ce? nu pot sa-mi dau seama.iar miopia nu se corecteaza e permanenta iar dioptriile se maresc cu cat trece timpul iar daca nu porti ochelari se maresc mult mai repede si e grav spun asta din propria experienta.am ochelari exact ca ai tai si acum am 17 ani iar cand mi-am facut prima data aveam 10 ani de atunci nu i-am mai purtat si de la 0.25 si 0.50 la ambii ochi am ajuns la 0.50 si 0.75 e foarte mult...deci eu zic sa mai faci un control si sa-ti faci ochelari dar in alta parte nu la un mos sau o baba care zice ca e putin 0.50 si 0.75!

| Jamesaskyou explică (pentru EnglandGB):

Iti multumesc pentru raspuns dar totusi nu ma lamureste pe deplin. Nu cred ca noi doi avem aceeasi problema. Totusi, ca sa fiu sigur ca am un reper bun, imi poti povesti cum a evoluat starea vederii tale si cum vezi la diverse distante?

| EnglandGB a răspuns (pentru Jamesaskyou):

Deci sa incep prin a-ti spune ca eu am miopie si astigmatism. miopia=nu vad la distanta iar astigmatismul=nu vad clar la distanta. adica in loc de 5 il vad 6 si asa mai departe.iar daca stau in pat sa ma uit la televizor. televizorul e destul de mare daca stau in spate de tot nu vad nimic din subtitrare e ca si cand vezi ceva alb scris da nu intelegi nimic.nu deosebesti literele.nu stiu daca ai aceasta problema.e foarte naspa.eu te sfatuiesc sa mai faci un consult la altcineva si sa-ti faci ochelari.cum ai miopie. dioprtiile se maresc tot mai mult daca nu sunt ajutate de ochelari pentru a vedea mai bine.si iti creste mai mult si la un momendat o sai ai 0.75 si 1.00 si atunci chiar ca n-o sa vezi.a da si ma refeream ca ai tai ca am acelkeasi dipotrii poate ochi diferiti sper ca te-am ajutat

| EnglandGB a răspuns (pentru EnglandGB):

A daca ai hipermetropie tu vezi la distanta? iar daca ai miopie e invers.cum sa ai si hiper si miopie cand sunt total opuse.nu inteleg