| HotChocolate a întrebat:

Stie careva un tratament sau o clinica in afara tarii care trateaza sau au mai intalnit cazuri cu proteinoza alveolara? Sau o persoana care s-a tratat de boala asta? Va rog un raspuns urgent. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Dacă este necesar și este indicat de un medic specialist, lavajul pulmonar se face la orice clinică de pneumologie.
Interesează-te în orașul sau județul de reședință și vorbește cu un medic specialist în pneumologie.

| HotChocolate explică (pentru vangaelis):

E vorba de tatal meu care a efectutat lavajul.dar nu se stie nici un altfel de tratament in afara de acest lavaj?

| vangaelis a răspuns (pentru HotChocolate):

Știu că se poate practica de inhalarea de GM-CSF ( factor de stimulare a coloniilor de granulocite-macrofage) dar nu știu prea multe despre aceasta. Problema este că metoda este nouă, abia a fost votată în 2013 de Parlamentul de la Bruxelles omologarea acestui tip de tratament în domeniul sănătății. Cât despre spitale din afara țării să-mi fie cu rușine dar nu știu prea multe despre ele.

| HotChocolate explică (pentru vangaelis):

Multumesc vangaelis dar pe mine ma intereseaza un tratament daca exista si o clinica din afara tarii, in afara de lavajul plamanilor.Si daca boala este tratabila?