| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a întrebat:

Stie cineva cum se trateaza gaverna, o boala pulmonara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aşa cum spunea şi @Mihaela1964, este vorba de CAVERNA ( nu "gaverna" ) tuberculoasă!

Ea apare în tuberculoza pulmonară - deci, pentru a o trata, TREBUIE tratată tuberculoza!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.ymed.ro/caverna-in-tuberculoza-pulmonara/

http://www.mediculmeu.com/boli-si-tratamente/boli/tuberculoza-pulmonara.php

Toate cele bune.

| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE explică (pentru bursuc001):

Si tusea se poate trata cu vreun medicament?

| bursuc001 a răspuns (pentru BoMbOnIkRoOzSiDuLcE):

Tusea este generată tot de tuberculoza respectivă.

Medicul îi va prescrie tratament pentru TBC şi apoi va trece atât tusea, cât şi caverna respectivă.

Oricum, vindecarea TBC-ului necesită un tratament de durată!

Multă sănătate.

| Mihaela1964 a răspuns:

Caverna pulmonara apare in tuberculoza, tratand boala dispare caverna.

| tomthecat a răspuns:

CAVERNA TUBERCULOASĂ - pulmonară sau extrapulmonară, se constituie in perioada primara - caverna precoce, sau mai frecvent in perioada secundara.
Cavernele pulmonare - au dimensiuni variavile, unice sau multiple, localizate mai ales subclavicular, forma variabila, neregulata, pereti anfractuosi, cu depozite de cazeum. Peretii sunt constituiti din tesut de granulatie tuberculos, strabatut de vase cu leziuni de panatrerita, cu evolutie spre fibroza cu obliterarea lumenului sau constituirea unor dilatatii anevrismale - anevrismele Rassmunssen, cu dimensiuni de 2mm la 2-3cm. Ruperea lor determina hemoptizii. Evacuarea continutului printr-o bronhie de drenaj determina extinderea procesului. Sub tratament se obtine incapsularea fibroasa. Peretii devin netezi si se pot epiteliza prin proliferarea epiteliului bronhiolelor terminale. Frecvent apar procese de metaplazie epidermoida.

Vezi tot materialul pe linkul acesta :

http://www.mediculmeu.com/boli-si-tratamente/boli/tuberculoza-pulmonara.php