| NuMaiConteazaNumele a întrebat:

Stiti cum pot scapa de grasimea depusa pe partea abdominala a corpului, fara pastile sau alte medicamente?
De ceva timp am dat jos o mare parte din grasime dar mai e o parte mica si nu stiu cum sa scap de ea.
Multumesc anticipat!
p.s.: Am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Cardio + alimentatie.

Si alimentatie corecta, NU dieta X sau Y de pe net sau tampenii de genul "multe fructe si legume"

Mentine undeva la 1500 kcal / zi si baga cardio de 3-4 ori / saptamana, 1 ora ( bicicleta, stepper, alergat in special, etc. )

| AnnaAnnne a răspuns:

Cauta pe Youtube exercitii de slabit rapid pe primul link o sa te ajute foarte mult sa stii si sa mananci multe fructe si legume

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaAnnne):

"multe fructe si legume" e una din cele mai stupide metode de slabit.

multe fructe = mult zahar ( fructoza ) care ingrasa la fel ca orice tip de zahar + multe calorii care NU se evapora

| AnnaAnnne a răspuns (pentru Cosmin86):

La fructe calorii multe laughing hai cam auzito si pe asta, fructele contin in cea mai mare parte apa, cum poti sa spui asa ceva? Din aceata cauza sunt recomandate si de doctorilaughinghappy:p

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaAnnne):

Pe langa apa au si zahar ( fructoza ) care mareste glicemia si ingrasa ca orice tip de zahar, multe fructe = mult zahar, multe calorii + ca fermenteaza.

Stii ca atunci cand ai probleme cu stomacul fructele sunt interzise complet, nu? Tocmai din cauza fermentatiei.

Cateva fructe pe zi sunt suficiente.

| AnnaAnnne a răspuns (pentru Cosmin86):

Deci pot sa inlocuiesc fructele cu dulciuri, nu? Mie imi convinehappy

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaAnnne):

Ambele ingrasa, in functie de concentratia de zahar, unele mai mult, altele mai putin.

Daca reusesti sa mentii nr. de calorii consumate in ziua respectiva mai mic decat numarul de calorii arse, nu are nicio treaba ce consumi.

Uite aici despre fructe :
http://www.getfit.ro/alimentatie/alimente-alimentatie/fructe.html

| Loveyourself a răspuns:

Deci...ceea ce merge 100% este sportul.muult sport. poti incerca sa dansezi energic, inot sauna (elimina celulita) si sa nu mananci seara mult sau chiar deloc. acum pe caldurile astea poti incerca sa bei multa apa in loc sa mananci
bafta:*

| Ciq a răspuns:

Daca acea mica parte de grasime ramane si dupa mult sport si mancat sanatos, n-ai ce sa-i faci, probabil e genetica.

| Myrena a răspuns:

Poi...Ai putea face sport sa faci genoflexiuni, abdomene etc. sau sa ti dieta sa nu mananci foarte gras seara sa nu mananci foarte mult sau chiar deloc sa bei mai multa apa si sa mananci mai multe fructe ca de exemplu mere, portocale etc. Ai mai putea consuma iarut natural, migdale, smochinele uscate, fulgi de ovaz, fasole etc. Iar dupa ce faci un pic de sport ar fi recomandat sa mananci Orez brun si legume, peste cu spanac ( daca iti place spanacul ) etc.
Sper ca te-am ajutat. Good luck!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Myrena):

De ce mai multe fructe, ca sa nu o mai dea jos niciodata?