| andreywtza a întrebat:

Stiti vreun ceai din plante care ajuta la venirea ciclului? Nu-l am regulat si nu mi-a mai venit de 2 luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruatia este un proces produs/provocat/generat de 2 hormoni femenini si anume de estrogen si progesteron. Durata ciclului menstrual si modul de manifestare, este "guvernat" de existenta si echilibrul existent intre acesti 2 hormoni. Din acest motiv reglarea ciclului menstrual se poate efectua prin administrarea acestori hormoni cu ajutorul pastilelor anticonceptionale, si astfel in timp se poate provoca/induce functionarea corecta a glandelor producatoare a celor 2 hormoni si reechilibrarea activitatii hormonilor respectivi ceea ce in final are ca efect/rezultat un ciclu menstrual cat mai regulat. Pentru a avea un ciclu menstrual cat mai apropiat de unul considerat normal, este obligatoriu sa fii consultata de un medig ginecolog care sa-ti intocmeasca profilul hormonal pe baza unor analize si sa-ti prescrie tratamentul adecvat. Cu ajutorul ceaiurilor mai mult ca sigur nu vei reusi mare lucru. Multa sanatate.

| HighByTheBeach a răspuns:

Buna.
Daca nu esti in primul an de menstruatie, maxim in primul an si jumatate atunci mergi la ginecolog sa nu ai o boala de ovare sau vreo infectie ceva. Verifica-te ca totul e bine si vezi ce zice medicul.
Din cate am inteles nu esti la inceput, deci ar fi de dorit sa te duci cat mai repede.
Exista si o alta varianta, adica sa fii insarcinata.
Sanatate!

| eve12 a răspuns:

Este normal. La început poate sa întârzie, in rare situatii, cu 6 luni.

| andreywtza explică (pentru eve12):

Da, dar nu sunt la inceput. Mie mi-a venit de la 14 ani si nu l-am avut regulat...