| Asiatika a întrebat:

Bună TpU, Sunt disperată .....am 1.77 și 50 de kilograme, problema e ca nu ma opresc din slăbit orice aș face.
Am fost la doctori și au spus ca nu e anorexie.
Ce credeți că aș putea să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Anorexie?
Eu nu vreau să contrazic ceea ce spun ei, dar te întreb niște lucruri simple.
Am avut o experiență dureroasă în viață, când o rudă apropiată a decedat la 36 de ani, din cauze care au pornit de la o anorexie netratată cum trebuie, care avea cauze psihice pe care nu le-a sesizat, nu le-a tratat nici un medic.
O anorexie are cauze complexe, modul în care creierul tău interpretează relația cu mâncarea este unul esențial.
Creierul ne conduce viața. Simplu, să îl comparăm cu un calculator.
Dacă un PC funcționează greșit, sau are viruși sau s-a stricat un microcip sau mai multe s-au s-a compromis sistemul de operare și de conectare dintre sistemele și programele de bază. Și creierul uman are de componente și funcțiuni care pot fi comparate cu acestea. Ce faci? Îl duci la specialistul IT care face un diagnostic și aplică un tratament, la hard și la soft.
In domeniul medical acești specialiști sunt, pentru hard, medicul neurolog, pentru soft, medicul psihiatru și psihologul. Dacă ești o persoană religioasă, unii preoți cu multă experiență se pricep și ei la soft.
Iar dacă situația este mai puțin gravă, un medic endocrinolog și unul nutriționist care să stabilească un regim, o dietă. Aceșta s-ar ocupa de sursa de alimentare a PC-lui care îl ai între urechi.
Astfel, te-a trimis vreun medic la serviciul de reparat creiere, format din acești specialiști?
Dacă ei, medicii au spus, ai anorexie și nu te-au trimis la specialiștii în reparat creierul ar trebui să mergi dumneata.
Dar eu te întreb lucruri simple.
Mănânci de trei ori pe zi?
Ți-e foame când mănânci? Îți place să mănânci? (Mie îmi place prea tare, eu sunt invers ca tine, eu trebuie să mă abțin, nu-mi dai și mie puțină anorexie de la tine, facem schimb?)
Dacă răspunsul este da, atunci părerea mea este că, chiar cu acest diagnostic, pe care eu zic să îl accepți cu precauție, poate o fi așa, poate nu, situația nu este așa de gravă.
Deci la service reparat calculatoare umane, la specialiștii în Creier-IT.

| MadRaven a răspuns:

Mergi la un medic nutrioționist și discută cu el, pentru a-ți da eventual o dietă de îngrășare.

| niko23 a răspuns:

Poate nu te hranesti mananci putin ai o fire mai iute poate fi genetic, stiu pe cineva, pana la20 de ani era asa slab, si o data s-a facut ditamai omul, poate ia priit viata la oras.