| bruneta1997 a întrebat:

Buna fetelor...Am 15 si am o problema cu pielea. Am fost la dermatolog si mi-a dat diferite creme, insa fara rezultat. Am cosuri albe pe fata si spate si puncte negre pe fata(am si tenul gras). Eu ma consider o fata draguta, insa aceste cosuri parca imi fura din "lumina" si finetea chipului. Ajutati-ma si pe mine sa scap de cosuri si puncte negre. As vrea sa imi dati solutii care chiar functioneaza. Funda love struck

2 răspunsuri:
| floriasdfg a răspuns:

Alternează zeama de lămâie şi uleiul de argan. La mine a funcţionat cu zeamă de lămâie.

| excludable a răspuns:

Cosurile sunt o pacoste mai ales in perioada pubertatii. Am fost si eu la dermatolog si am incercat tot felul de creme dintre care: Zynerit, Brevoxyl si Retin-A. Ultimul a fost cel care mi-a distrus monstrii de pe fata dar e un tratament de durata asa ca nu te astepta sa iti treaca peste noapte. O sa observi o inrautatire a tenului la inceput: uscarea tenului si aparitia altor cosuri. Dar asta e toata chestia, Retin-A ul scoate totul la suprafata, deci lucreaza din "interior". Pe langa asta e bine iti cureti fata dimineata si seara cu produse pentru ten acneic. Iti recomand produsele de la Nivea, sunt destul de bune si accesibile. Nu ar fi rau daca ti-ai face si niste masti naturiste de 2 ori pe saptamana.