| Valenziana a întrebat:

Sunt disperata si mi-e foarte frica. Mama mea a spart termometrul cu mercur si a luat cateva bilute cu mana. Restul le-am luat eu cu matura pe faras si le-am aruncat in wc. Ma ingrijoreaza ca as fi putut inhala mercurul + ca mama mea l-a si luat. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sunt urme de mercur, nu-i o intoxicatie grava, ca sa va faceti probleme.

| Zaygon a răspuns:

Din cate stiu mercurul nu poate fi luat cu mana deoarece la contactul cu pielea trece in piele. De inhalat prea putin probabil fiind o cantitate mica. Aeriseste camera bine de tot.

| JustinDaniel a răspuns:

Aici, nu te putem ajuta poti sa contactezi un doctor, este foarte periculos sa nu fii atins merculu!
Eu recomand sa te duci la doctor.