| bybyana21 a întrebat:

Salutare.
Acum 2 zile am spart un termometru cu mercur (daa, dintr-ala argintiu, nu rosu cum spuneau unii laughing ), si nu sunt genul care se panicheaza. Am continuat sa stau putin pe scaun, pentru ca termometrul a cazut pe parchet, chiar langa birou, insa s-a dus si sub dulap, ce e in componenta biroului. Ma scuzati pentru exprimarea mea ciudata, dar ma grabesc happy. BUn, am aspirat, merg cu papuci insa am descoperit cateva bilute mici de mercur sub dulap, foarte greu de patruns.
Ideea e urmatoarea, ca si cu dulapul cred ca ma pot descurca. Am citit un articol pe net in care un medic spunea ca mercurul din termometre nu e toxic, unii spuneau ca se joaca cu,, masline" de mercur, altii ca e foarte toxic. Va rog vorbiti cat de cat in cunostiinta de cauza, nu doar sa va dati cu parerea.
Nu o sa fac analize, nici nu o sa-mi iau sulf, o metoda simpla de a scapa de mercur fara probleme aveti? Nu imi voi abandona camera 2 zile lasand-o cu geamul deschis si nici nu merg la laboratoarele din Brasov sa dau 100 de euro pe niste analize, pentru ca sunt aprox 67% sigura ca NU E CHIAR ASA DE GRAV. Insa as vrea sa stau eu mai linistita.
Ce ziceti, chiar poti muri? Chiar iti afecteaza creierul? Avand in vedere ca am stat aprox. 12 ore cu geamul deschis, dar tot eram in camera, si ca pe parchet nu s-a scurs o cantitate mare de mercur, si dupa ce l-am strans CU ASPIRATORUL, care inca e la mine in camera, mai sunt 3 bilute miiici, mai mici, mult mai mici ca un bob de fasole si mai mici ca un bob de grau, aproape invizibile, sub dulap. App., nu vreau sa arunc sacul de la aspirator, chiar asa de puternica e o biluta de mercur?
Ma expun la ceva chiar asa de grav?
FUNDA MAAAAAAAAAAARE MAREEEEEEEE si VOTUUUURI pe masura pentru fiecare raspuns in cunostiinta de cauza
Urgent, e prima oara cand sunt cat de cat disperata.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cella a răspuns:

Hmm si eu am spart unul in baie si a intrat sti tu prin orificiile alea (santuri) care sunt intre fiecare placa de gresie:-J nu am patit nimic inca ttraiesc
Sfatul meu nu te panica nu mori :X

Ai grija de tine>:d

3 răspunsuri:
| gwen4u5 a răspuns:

Ceva asemanator am patit si eu cand eram mai micuta si credeam ca o sa morlaughing.nu cred ca vrei pati ceva,nu iti fa griji.(si nu ai de ce sa arunci sacul de la aspirator, nu ai de ce, mai ales daca il tii intr-o debara sau pe balcon).Nu ai de ce sa intri in panica.

| rainboww a răspuns:

Daca este pe tine poti muri daca nu, nu se intampla nimic mercurul poate face gauri (in carne)

| VranceanuTania a răspuns:

5te5t