| ApaMineralaPlata a întrebat:

Sunt foarte ingrijorata am un catel pichinez si azi dimineata cand m-am trezit a vomitat nu stiu din ce cauza worried. ce as putea sa fac, ce as putea sa-i dau? Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| คlєxヅ a răspuns:

Asa, Ai cateva variante, il duci la veterinar sa ii dea niste pastile, ii dai crochete, te uiti daca salamul era expirat pentru ca cateodata se intampla sa iei teapa la magazin si sa dai bani degeaba si pe urma sa vomiti. Dar mai bine du-l la veterinar, el stie ce face. Si imi pare rau pentru catel, e tanar inca, daca era batran era sigur din cauza batranetii.Si ai grija ce ii dai sa manance,s-ar putea sa il deranjeze ceva din cauza salamului,dar depinde daca i-ai dat doar salamul si nu ciolofanul. Sper sa nu fie vreo boala,sa stii ca cateii sunt ca copiii, si ei trebuie tratati cu grija, pentru ca sunt o responsabilitate, nu incerca sa ii dai ceva tu, pentru ca nu stii ce faci si daca il ajuti, lasa-l pe veterinar. Mult noroc!

11 răspunsuri:
| simina a răspuns:

Poate ca a rontait ceva (al meu roade orice pentru ca-i ies dintii) dar daca mai continua sa vomite si mai are si nasucul uscat singura solutie este medicul veterinar nu trebuie sa-i dai tu ceva care ar putea sa-i faca si mai rau.

| คlєxヅ a răspuns:

Ce varsta are, ce ii dai de mancare?

| ApaMineralaPlata explică (pentru คlєxヅ):

Are 8 ani, pai depinde ca nu mananca tot doar ce ii proaspat, azi o mancat cv salam si predigree happy

| คlєxヅ a răspuns (pentru ApaMineralaPlata):

Asa, Ai cateva variante, il duci la veterinar sa ii dea niste pastile, ii dai crochete, te uiti daca salamul era expirat pentru ca cateodata se intampla sa iei teapa la magazin si sa dai bani degeaba si pe urma sa vomiti. Dar mai bine du-l la veterinar, el stie ce face. Si imi pare rau pentru catel, e tanar inca, daca era batran era sigur din cauza batranetii.Si ai grija ce ii dai sa manance,s-ar putea sa il deranjeze ceva din cauza salamului,dar depinde daca i-ai dat doar salamul si nu ciolofanul. Sper sa nu fie vreo boala,sa stii ca cateii sunt ca copiii, si ei trebuie tratati cu grija, pentru ca sunt o responsabilitate, nu incerca sa ii dai ceva tu, pentru ca nu stii ce faci si daca il ajuti, lasa-l pe veterinar. Mult noroc!

| DedeeAndreea a răspuns:

Buna.Pai,eu cred ca este o indigestie sau ceva de genul.Probabil a mancat ceva de mancare si nu i-a placut, sau ceva de genul. happy In orice caz, nu trebuie sa te ingrijorezi.Eu iti voi da cateva informatii despre ceea ce ar putea avea catelusul tau.happy Indigestia este cea mai frecventa dintre bolile canine. Pofta de mancare este neregulata, hrana sanatoasa este refuzata, iar ceea ce mananca este refulat la scurt timp cu tot cu bale si mucus. Daca nu se intampla acest lucru, hrana va fermenta si va provoca gaze care se vor dilata in stomacul catelusului astfel provocand durere si o stare de neliniste.

Indicatii: In primul rand se va face o reglementare a dietei patrupedului si a conditiilor sanitare care ar putea provoca neplaceri. Pentru o curatare a stomacului, daca acesta este plin, se pot administra doua lingurite de vin de ipeca ca o prima doza, apoi cate o lingurita la fiecare 10 minute pana cand stomacul este golit. In caz contrar, in care sunt prezente refularile severe se pot administra 10-15 bobite de subnitrate de bismut. Dieta in acest caz consta in carne de vita macra tocata marunt, supe gelatina, orez fiert si lapte proaspat.

Cel mai indicat ar fi sa luati legatura imediata cu un medic veterinar daca niciuna dintre aceste solutii nu functioneaza, iar starea catelusului se agraveaza.

| คlєxヅ a răspuns (pentru DedeeAndreea):

Am auzit ca de la laptele de vaca chiar daca e proaspat catelul poate sa faca viermisori, e adevarat?

| DedeeAndreea a răspuns (pentru คlєxヅ):

Da.

| alexandra8787 a răspuns:

Buna! Si mie mi s-a intamplat la fel.Eu am asteptat sa spunem cam 5-maxim 6 ore si nu s-a facut bine asa ca am mers cu el la doctor si totul s-a rezolvat. Poate fii ceva digestiv(nu i-a priit mancarea) dar poate fii si ceva mai grav.Te-as sfatui sa procedezi la fel ca mine. Doctorul a spus ca am facut bine.A! Daca se agraveaza situatia nu astepta atat de mult. Sper ca te-am ajutat. Fundita?

| MartiniShoot a răspuns:

Buna,si eu am patit treaba asta incearca sa ii dai sa manance doar Crochete pentru caine timp de 1 zi 2 daca tot ii este rau du-te la un cabinet specializatwinking Sper ca ti-am fost de folos

| MartiniShoot a răspuns:

Buna,eu iti zic sa ii dai 1 zi numai crochete(eu asa am facut la cainele meu) dar ce-l mai bine e sa te duci la un doctor veterinar

| dyanamady a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa il duci la un doctor

| ZagRS a răspuns:

Il duci la veterinar si o sa iti spuna sa-i cumperi niste pastile si i le pui in mancarebig grin