| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.Sunt foarte speriata.Va rog sa ma ajutati. Poate o sa aud sfaturi de genul "mergi la un medic" sau mai multe.Eu cred ca voi merge si la medic, dar prima data vreau sa aud parerea voastra.
Mie mi-a venit ciclul pentru prima data in 8 martie [a durat 7 zile].
Apoi mi-a venit in 1 aprilie [tot 7 zile]. Dupa aceia mi-a venit in a 2a zi de pasti, 16 aprilie [si a tinut tot o saptamana].M-am speriat si am sunat medicul.A zis ca de la raceala+stres.Acum e 1 mai si m-am dus la baie si am vazut niste pete maro pe chiloti [cred ca mi-a venit iar]crying Ajutor! Sunt foarte speriata.Toata tremur.Nici nu stiu cum sa ii spun mamei deoarece ea se sperie foarte repede.
Recunosc ca azinoapte am adormit pe la 3:30.dar eram foarte stresata, nervoasa, plangeam [motivele mele].
Va rog sa ma ajutati crying((
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trebuie sa fii foarte speriata, fiindca nu e ceva grav. Primele menstruatii pot fi anormale si ciudate, fara ca asta sa insemne ceva special sau grav. Probabil ca si toata isteria asta si agitatia iti provoaca dereglari hormonale. Dureaza o vreme pana organismul se echilibreaza, imi ales daca nu il lasi. Nu stiu cati ani ai, dar este absurd sa te culci la 3 dimineata la varsta ta (fiind la prima menstruatie imi inchipui ca ai sub 16 ani). daca faci abuzuri de genul asta, asteapta-te ca organsimul sa nu-si gaseasca un echilibru. Oricum, ce ti se intampla nu e deloc atat de grav incat sa tremuri si sa plangi. Trebuie sa mergi la un medic pentru analize, dar fii convinsa ca in timp, daca incepi sa-ti respecti corpul si nu-l mai maltratezi, lucrurile se vor normaliza.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce ești speriată?
Este adevărat, este o dereglare hormonală, menstra trebuie să vină la 28 de zile, nu la 14.
Bea ceai de crețișoară, este un stimulent hormonl natural care reglează ciclul menstrual.
Consultă și endocrinologul pentru dozările hormonale.
Pa, pa.

| IIIIIIIIIIIII a răspuns:

Nu ai de ce sa te sperii. Depinde de persoana. Mai ales pentru ca esti la inceput nu iti vine regulathappy. Sunt persoane carora levine ciclul o data pe luna, altora de mai multe ori pe lun, altora o data la cateva luni. Depinde de organismul fiecareia dintre noi. :*

| dienutza2012 a răspuns:

Blahblahblahblah are dreptate:* si stai calm girl o sa te faci binewinking + consulta un ginecolog. Spune-i mamei tale :* sunt sigura ca o sa te ajute si o sa iti dea spaturi bune.Depinde de organismul fiecareia. Sfatul meu e sa consulti un ginecolog sau doctorul de familiewinking :* Sa te faci bine!

| sdbsjdas a răspuns:

Eu ti-as spune sa te duci cu prietenele de incredere la un medic sa ati dea pastile anti stres sau roaga-i pe cei care te streseaza sa nu te mai streseze sau ultima sansa spune-i mamei tale si ai explica doctorul de ce ti-a dat... pls fundita

| anonim_4396 explică (pentru sdbsjdas):

Persoanele care ma streseaza, o fac din invidie.iar celelalte probleme sunt legate de familie crying.

| xRainyDay a răspuns (pentru anonim_4396):

Problemele în familie crying
Cam rău de tine. ( nu că ai fi numai tu în situaţia aceasta )...

E normal să îţi vină aşa, nu trebuie să te sperii laughing aşa vine la început tongue
Dar încearcă să nu te mai stresezi, orice s-ar întâmpla, căci ar putea să fie mai grav, adică să te trezeşti cu dureri de cap ( migrene ) sau să te îmbolnăveşti de inimă.
Consultă medicul ginecolog totuşi, şi spune-i mamei tale, dar ia-o încet happy

Baftă!