| вєѕтωιѕнєѕ a întrebat:

Am 17 ani si ieri cand m-am ridicat de pe banca am simtit o durere mare la ovarul drept care a durat cateva secunde. n am putit sa stau in picioare. Cand am ajuns acasa am observat niste pete de sange pe chiloti dar in cantitate foarte mica de culoare maro si apoi rosii. Dupa nu mi-a mai curs nimic.Menstruatia mi-a venit luna trecuta pe 24 si prima data cand am vazut acele pete de sange m-am gandit ca mi-a venit menstruatia dar nu ar avea cum pentru ca ar fi prea repede si de obicei imi vine la termen sau intarzie cateva zile.Mentionez ca am avut contact sexual neprotejat.Ar putea fi o sarcina sau am eliminat ovulul? Ma gandesc ca poate ar fi si din cauza durerii acelea cand m-am ridicat de pe banca. nu stiu ce sa fac. de ieri nu mi-a mai curs nimic si ultimul contact sexual l am avut acum 5 zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AutumnDay a răspuns:

Bineinteles ca daca nu te protejezi poti sa te astepti oricand sa ramai insarcinata. La 4-7 zile dupa actul sexual are loc implantarea in uter si adesea pot aparea usoare intepaturi si mici pete de sange. Fa-ti un test de sarcina peste vreo doua zile si mai fa-ti unul daca nu iti vine cand ar trebui. La cateva zile dupa implantare ar trebui sa iti apara pe test daca esti sau nu, pentru. ca dupa implantare este secretat hormonul de sarcina.
Daca nu iti doresti un copil, de ce nu te protejezi? Protectia e atat de ieftina si la indemana in zilele noastre incat mi se pare aberant sa aud ca x a ramas insarcinata,, din greseala". Anticonceptionalele pe o luna pornesc de la 9 lei pana la cateva zeci de lei, prezervativele sunt ieftine...

Răspuns utilizator avertizat