Întrebare recomandată | ileanaurs a întrebat:

sunt insarcinata in 20 saptamani si sunt in Romania. sotul meu lucreaza in Spania sezonier si as vrea sa nasc acolo pentru a fi langa el. mentionez ca eu nu am nici asigurare acolo,nici nu am lucrat cu carte de munca, si nu am nici un act acolo,dar sotul meu are, asigurare, rezidenta.
vreau sa stiu daca pot naste acolo cu asigurare medicala internationala, sau cu asigurarea sotului
multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca, tu personal, esti asigurata medical in Romania(esti salariata sau cotizezi la sistemul de sanatate), poti cere Casei de sanatate judetene un card denumit "Cardul european de asigurari sociale de sanatate" - CEASS. Dar, atentie, acest card s-ar putea sa NU acopere cheltuielile serviciilor medicare pentru o nastere PLANIFICATA in strainatate!---- va trebui sa te informezi la Casa de Asigurari de Sanatate ( CAS din judetul in care locuiesti). Din cate stiu (nu sunt sigura!), numai nasterile care survin inainte de termen(nastere prematura) sunt decontate de catre CAS din Romania--- verifica informatia, intreband la CAS din judetul tau!
Daca nu ai rezidenta inregistrata la oficialitatile din Spania, NU poti beneficia, in calitate de sotie, de asigurarea medicala a sotului. Deci, asa sa intelegi ca, in calitate de sotie, pentru a avea acces la asigurarile de sanatate din Spania TREBUIE sa ai rezidenta oficiala in aceasta tara.

| gelu1970 a răspuns:

E un lucru ca sotul tau sa aiba un serviciu si sa cotizeze asigurarilor sociale.
altceva e sa aiba rezidenta. nu inteleg ce anume vrei sa sugerezi cu "sigurare medicala internationala".
ceea ce e sigur, e faptul ca nu au sa te lase balta in cazul in care trebuie sa nasti. partea cealalta e ca au sa iti treaca in cont o substantiala nota de plata. chiar daca sotul lucreaza acolo, tu nu ai un numar de identificare, adica ceea ce iti dau ca sa te poti identifica in acea tara. nu spun ca ceea ce am scris e litera de lege, insa legile din Spania s-au inasprit in acesta privinta. sanatatea publica nu mai e ceea ce a fost pana in urma cu 5-6 ani.
sa ai bafta si sa poti face ce ai de gand.

| ileanaurs explică:

Pai ideea e ca nu vreau sa ma duc acolo tam nesam gata nasc trebuie sa se uite cineva la mine, ca doar nu ma lasa asa. Nu, eu vreau sa stiu daca imi fac asigurare internationala ar acoperi si nasterea acolo.Aici sunt asigurata dar nu ma ajuta la nimic.stiu ca este scump, pentru asta vreau sa platesc o asigurare si sa nasc in niste conditii decente, nu sa ma duc acolo peste ei la urgenta la 9 luni ca mi a venit mie ceasul si nasc.ms pentru raspunsuri

| Mesca_Cristina_1998 a răspuns:

Posibil ca da doar daca platesti.