| anonim_4396 a întrebat:

Salutari!
Sunt însărcinată in luna a 5-a. Vreau sa plec in Irlanda si deja sa nasc acolo. As vrea sa stiu, daca nu am lucrat anterior acolo, as avea asigurare medicală gratuită oferită pentru ca sunt însărcinată?
Stiu ca in alte tari, daca te duci cel tirziu 3 luni înainte de naștere, ai asigurare, dar de Irlanda nu stiu.
Care ar fi procedura ca sa obțin asigurarea, sau sa ma pun la evidentă la un medic de familie? Sau in general, cum sta treaba acolo? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sunat la o clinica obisnuita care are medici de familie si intrebat. Nu privata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum in era covid si insarcinata i ti arde de calatorii? De ce nu naști aici? De ce vrei neaparat in Irlanda? Barbatul cu care ai copilul este român? Sau Irlandez? Si in irlanda la cine mergi? Ai acolo situatie bună? Sau crezi că te asteaptă ăia cu bratele deschise sa i ti dea casă masă bani si cetățenie, visezi.

| Eva16280 a răspuns (pentru anonim_4396):

1) sa fiu împreună cu sotul meu, deoarece suntem un cuplu tanar si trebuie sa fim împreună, si in primul rind e primul nostru bebeluș, nu ne dorim sa parcurgem toate emoțiile frumoase la distanță.
2)plecam in Irlanda pentru ca soțul are o oferta buna de munca.
3)sotul e romin.
4)nu ma interesează cetățenia lor, doar ne dorim sa fim împreună.
Din motivele acestea am adresat aceste întrebări.
Ma gindeam, ca poate sunt persoane care au trecut prin asa ceva.

| Xpressurself a răspuns:

Un numar de telefon de la ambasada irlandei te-ai gandit sa cauti?