| IneedHelpPlease a întrebat:

sunt însărcinată in 36 săptămâni (prima sarcina, bebe are 2, 3kg) iar săptămâna trecută am mers la medic și mi-a zis ca bebe sta cu capul in sus (PR pelviană). Mi-aș dori foarte mult sa știu dacă sunt șanse sa se întoarcă.
Menționez ca am 19 ani și sunt la prima sarcina pe care mi-am dorit-o foarte mult și nu mi-aș dori sa fac cezariana (dacă nu sunt riscuri mari pentru mine și bebe).
Vreau sa aud părerile/sau dacă ați trecut prin aceasta problema.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

La aceasta intrebare iti poate raspunde numai dar numai medicul obtetrician-ginecolog care te are in evidenta, pe baza observatiilor pe care si le-a notat in timpul evolutiei sarcinii. Fiindca pana in momentul in care urmeaza sa aiba loc nasterea mai sunt circa 4 saptamani, pot sa se produca schimbari chiar importante. Majoritatea copiilor ajung sa stea/sa se pozitioneze cu capul in jos (pozitie cefalica) pana in a 34 - 35-a saptamana, mai ales in cazul primul copil. Insa in cazul unor copii care sunt asezati in diverse alte pozitii, pot sa mai treaca o saptamana sau doua, pana cand se aseza in pozitia de nastere adecvata. Dar sunt si cazuri in care copii decid sa ramana cu posteriorul in jos in pozitie transversala. Daca in urmatoarele 2 saptamani, copilul nu se va aseza in pozitia cefalica (cu capul in jos catre cervix), in acel caz medicul care te are in evidenta sa sau te monitorizeaza (nimeni altcineva) iti va prezenta opţiunile posibile de nastere. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Stegman a răspuns:

La 38- 39 de saptamani se intoarce bebele cu capul in jos. Daca nu se intoarce singur il poate intoarce si medicul ginecolog inainte de nastere. Trebuie sa vb cu medicul ca iti doresti sa nasti natural, pentru ca dr scapa mai repede sa ti faca cezariana si gata. Du te la un medic bun eventual la privat sa fiu bine ingrijita, la stat cam nasol. Poate gasesti niste oameni buni sa aiba grija ta la nastere. Succes