| Byu_7191 a întrebat:

sunt noua pe aici. vreau sa va intreb ceva. fratele meu a fost lovit de un coleg de-al sau in gura. si-a spart buza si inauntru obrazul. il pot da in judecata? raspunde-ti repede pliz.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal, dar un fel de judecata. poti depune plangere la politie impotriva lui dar cu judecata e mai greu, nu cred ca va conta asa mult datul asta in judecata deoarece vei cheltui multi bani. asa ca mai bine du-te repede la medic si scoate un certificat medical si apoi du-te si depune plangere la politie tongue

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Conditia este ca cel ce il da in judecata sa fie major si sa ai un certificat medico-legal din care sa rezulte ce afectiuni are, din ce cauze s-au produs (important!) si cat dureaza spitalizarea si tratamentul. Pentru a dovedi cine l=a lovit trebuie sa ai si martori (macar unul). Procesul va dura ani de zile, cheltuieli dese si importante. Fa intai o reclamatie la politie in care sa specifici ca-ti rezervi dreptul de a-l da in judecata. Oricum, daca nu esti cel ce raspunde de copil, singurii care pot incepe procesul sunt parintii.

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Ăăăă, nu?
Nu poți da pe oricine în judecată, mai ales pe un copil. Dacă vrei să rezolvi într-un mod mai normal, spune-le părinților să se ducă la școală și să vorbească cu învățătoarea/profesoara, și se rezolvă totul.

| bioxenial10 a răspuns:

Da, cred ca exista asa ceva, dar crede-ma, nu vrei sa suporti costurile unui astfel de proces doar pentru o simpla bataie. Te poti duce la Politie, sa depui declaratie. Mi se pare mai util. Parerea mea. :-)