| OTILIA00 a întrebat:

Sunt racita, am febra 39, 5 si de 30 minute nu scade.Sunt singura acasa si am sunat.o pe mama care mi-a zis sa pun sosete cu otet, sa iau nurofen si supozitor.Asa am facut insa nu s-a intamplat mai nimic.Nu ma doare capul, dar am frisoane si ma ustura gatul.
CUM SA FAC SA SCAD FEBRA?
VA ROG AM NEVOIE DE AJUTOR

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bea un ceai fierbinte ia o aspirină baga te in pat dai cu spirt pe cap si pui o căciulă groasa de lînă, i ei un halat gros pe tine, si stai in pat o sa transpiri după aspirină, stai 2 ore la transpirat sa iasă raceala din corp, frisoanele le ai de la febră, febra nu va scădea decît transpirînd mult, eventual poti dormii 2, 3 ore te vei vindeca complet, nu te va mai durea nimic mîine, vei fi ca nouă. Ce varsta ai? multa sanatate.

| OTILIA00 explică (pentru CristiDinBucuresti):

14,multumesc pentru raspuns

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru fundă, cum te simti?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pentru febra aspirina si paracetamol. Ceaiul nu se bea fierbinte ca iti irita gatul mai rau. Usturime in gat - shatou - Lapte caldut cu un galbenus si un pic de miere dupa care nu mai inghiti nimic macar juma de ora.

| tintareco a răspuns:

Dacă ai, poţi să iei şi Parasinus forte cu o pastilă de Algocalmin, de trei ori pe zi, va fi bine.

| rudibob a răspuns:

La mine la 16 ani scade febra imediat ce mi se introduc supozitoare cu nurofen.Vezi ca de obicei supozitoarele se pun la copii mici si de asta scrie 2-6 ani insa se gaseste si pentru copiii mai mari si daca esti pe la 16-17 iti poti pune pana la 3 de alea mari pentru adulti