| Roberta00 a întrebat:

Sunt racita si am 13 ani sunt singura acasa fara parinti mami e la servici si nu are telefoanele dupa ea si tati e la tara.Am temperatura 37, 77 de grade, nasul infundat, si ma ustura pe gat. Ce pot face ca sa imi treaca? Stiam ca mama imi punea sosete inmuiate in otet la picioare dar otetul il dizolva in apa cata apa si cat otet trebuie ca sa imi inmoi sosetele? Am luat un paracetamol si un coldrex junior de dimineata.Si am baut 2 cani de ceai de tei. Ce remedii mai stiti?

Va multumesc foarte mult!
P.s...Prietenul la nevoie se cunoastewinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| piciuk a răspuns:

Daca suntem raciti asta nu inseamna ca trebuie sa ne indopam cu medicamente ma copii. inmoaie-ti sosetele in otet nedizolvat in nimic, sfatul meu e sa te imbraci bine, te pui in pat si te invelesti calumea, chiar daca ti-e cald, trebuie sa transpiri sa iti treaca starea asta.incearca sa dormi macar o jumatate de ora si cand te culci sa nu stai pe spate sau pe burta, sa nu faci aprindere la plamani.stai intr-o parte. odihneste-te si incearca sa stai cat mai mult in pat.

5 răspunsuri:
| anonim1808 a răspuns:

Poti sa iti pui cate o felie de cartof in shoseta aia iti acade temperatura si daca ai luat un paracetamol ii foarte bine.trebuie sa stai la caldura asa ca du-te si te pune in pat!:*

| Ioana1999 a răspuns:

La nas: fa ceai cu musetel si pune-l in ceva dupa ati iei o haina si o pui pe cap si bagi nasucul aoclo da nu in ceai sa vina aburi pe tine.
febra:pune o carpa cu apa calduta
gatul:pune o compresa cu apa si otet.
sper ca te am ajutat, funda?

| perceive a răspuns:

Oooo lasati rremediile astea naturiste ca sunt de 10x mai rapide celelalte
Asculta bine :
pentru febra : Nurofen gripa si raceala, duca ce il iei, stai intinsa in pat cu o plapuma groasa si dormi
pentru nas : Olynth in 1 min. ai sinusurile complet libere
pentru gat : Strepsils, il sugi, este cu miere, menthol
mergi pana la farmacie si cumpara tot ce e mai sus
continua sa bei ceai... totul va fi ok.
sanatosire grabnica! happy

| qwerty1234567891qwerty a răspuns (pentru perceive):

Poate ca sunt de,, 10x'' mai rapide, insa in acelasi timp sunt de,, 10x'' mai nesanatoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru gat: Pune apa intr-o cana si amesteca cu sare apoi fa gargara
Pentru febra : vezi ca poate ai paracetamol sau nurofen eu am facut febra 39. 4 si n-am luat nimic, mia trecun intr-o zi