| Tourniquet a întrebat:

Sunt racita. crying Iau antibiotic, deoarece am rosu in gat. Beau multe ceaiuri, iau ParaSinus si Algocalmin, Faringosept si Vit. C.
Ce asi mai putea lua? Metode naturiste, pastile. Inafara de Coldrex, ca am mai luat si nu mi-a trecut nimic de la el. :] Nici Coldex, nici Ferfex.
Multumesc. :]

P. s : aseara [12.10.2010] am facut febra. chatterbox

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La un litru de apă pui o lămâie medie (tăiată cubuleţe) după ce apa a clocotit.
O mai laşi să fiarbă 1-3 minute apoi o iei de pe flacără şi o îndulceşti cu miere. Astfel ceaiul obţinut se consumă pe perioada întregi zile, călduţ.
Exclus baia, duşul, aerul rece sau curentul.
Cu plăcere şi sănătate.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu mai lua nimic in plus, ai un tratament complex. Dureaza cateva zile pana isi face antibioticul efectul, depinde cat de mare ti-e infectia.

| Zenithf a răspuns:

Dieta naturala: legume, fructe, paine neagra, carne de pui sau peste...
Raceala nu trece dupa doua medicamente, trebuie sa treaca o saptamana de obicei, pana te simti bine. Ce antibiotice iei, ti-au fost prescrise de medicul de familie? Antibioticele sunt bune daca ai streptococ sau alta bacterie, daca ai o viroza atunci doar te pot pazi de o suprainfectie - pe care, daca ai un sistem imunitar bun, nu o poti face. Celelalte medicamente sunt bune - parasinus pentru febra, faringosept pentru rosul din gat, vitamina C pentru intarirea sistemului imunitar.
Pentru rosul din gat mai poti folosi miere sau propolis, pentru febra sunt bune ceaiurile, durerile sunt ameliorate prin repaos si atitudine pozitiva, stai in pat si urmareste cate o comedie sau o emisiune de divertisment. Daca este un loc cu aer curat apropiat de casa, ar fi bine sa iesi cate 1/4-1/2 ora de 2-3 ori pe zi, aerul curat ajuta mult la sanatate, dar ai grija cum te imbraci, sa nu-ti fie frig.

| Shammal a răspuns:

Daca vrei metode naturiste in primul rand nu mai lua pastile, mentine ceaiurile si adauga ceva ganduri gen corpul poate si se vindeca prin iubirea mea pentru el. joacate cu gandurile, vorbeste cu corpul tau, pune-i intrebari si asculta raspunsurile care ti le trimite in diferite moduri; alunga gandul ca esti racita, observa reactiile corpului( de ex eu acum simt pe spate furnicaturi big grin )... foloseste-ti imaginatiai ca si medicament

| Choco a răspuns:

Cam multe iei happy eu de obicei cand sunt racita iau Nurofen raceala si gripa si Faringosept. si in cateva zile imi trece tongue