| Editzelu a întrebat:

Sunt un baiat de 17 ani si am o problema cu un dinte ciobit (incisivul)
Am fost la dentist si mi la plombat in zona ranita (mai rau a facut) acum cateva luni si de atunci ma doare de fiecare data cand il ating si ma incomodeaza.
Am fost si la alti medici si mi-au spus ca singura solutie daca nu mai pot de durere este sa scot nervul.
Ce parere aveti? Merita sa scot nervul sau incerc sa ma obisnuiesc asa?
Ma tem sa-l scot fiindca nu vreau sa fac o prostie mai mare si fiindca e primul dinte din fata o sa se innegreasca si o sa fie urat sad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AlinSUNT a răspuns:

Eu zic să îţi scoti scoţi nervul fiindcă ti se va inrautatii situatia si apoi vei suferii si mai tarehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Asta zic şi eu, să-ţi scoţi nervul.
Nu are rost să stai să suferi în halul acesta.
Te pup!

| AdrianIonut100 a răspuns:

Scoate-ti nervul.E mai bine decat sa stai asa si sa suferi.

| FlorentinADN a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema si s-a rezolvat astfel:

Am fost inainte cu un tratament special de pastile. intai iti amorteste zona (daca e grav toata gura), mi-a scos nervul, mi-a pus un fel de,, guma" acolo care timp de o saptamana mi-a tot schimbat-o, iar la final mi-a pus pe plomba alt dinte.

Crede-ma ca diferenta nu se vede in afara, doar tu o simti, dar decat sa ramana asa si sa se inrautateasca sau sa prinzi carie. mai bine mergi la dentist si incerci ce ti-am sugerat mai sus.winking

Sper ca ti-am fost de ajutor. FUNDA? big grin