| DanielaElleena a întrebat:

am 1 luna de cand mi-am plombat un dinte si de 3 saptamani ma doare cand beau apa rece si cand ating plomba. Imi este frica de dentist, de fapt de injectie si alte lucruri, ati mai patit asa ceva, ce ati facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, îţi este afectat nervul acelui dinte - de acolo şi durerile sad
Ar fi trebuit "omorât"/scos nervul, apoi să plombeze măseaua!

Eventual, să mergi ( iar ) la acel stomatolog...

Toate cele bune!

| oprescudorin11 a răspuns:

Am patit si eu. Daca nu-ti scoate nervul, din motive variate,(poate protectie), atunci o sa doara. Dentistul ce spune?
A, ti-e frica sa intrebi! Daca nu se umfla inca este bine, ai sansa sa-ti treaca in timp si suferinte. Daca se umfla trebuie scoasa plomba apoi tratament si sacos nervul apoi vindecat si plombat.Cam asta e mersul, dupa ce am vazut pe propria-mi piele. Gaseste-ti un dentist bun.

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa ai nevoie sa scoti nervul. Daca plomba a fost pusa foarte aproape de nerv din cauza cariei care a fost foarte adanca, atunci poate aparea o sensibilitate la dintele tratat. In marep arte, pentru ca plomba nu ofera protectie termica prea mare nervului.
Daca nu iti trece intr-o saptamana, doua mergi la dentist. Asta daca nu vrei sa stai cu durere. Injectia nici macar nu te doare, plus de asta iti face anestezie inainte. De regula, nu simti nimic la dentist, majoritatea lucreaza cu anestezie. Nu are de ce sa iti fie frica.

| onuticuta200312 a răspuns:

Du-te la dentist si spune-i decat sa rabzi durerea.Nu este normal sa te doara si eu mi-am pus mai demult, cam de cateva luni o plombas la o masea cariata si m-a durut atunci dar apoi a trecut durerea si nici macar n-am stiut ca e acolo plomba! Deci multa bafta si mergi cat mai repede la dentist! FUNDA?

| DanielaElleena explică:

Am avut pe un incisiv, un punct negru si dentistul a spus ca nu a fost chiar asa de adanca, deci nu mi-a scos nervul atunci, doar mi-a curatat si a plombat, dar mie imi este frica de injectia aiaaaa