| Editzelu a întrebat:

Sunt un baiat de 18 ani si am o problema legata de par.
De la o vreme am facut greaseala de a ma spala mai rar in cap (cam 1-2 pe saptamana) iar in acest timp parul m-i se ingrasa si devine slinos iar atunci cand ma spal in cap se curata foarte greu si trebuie sa frec foarte tare ceea ce m-a facut sa pierd foarte multe fire de par.
Am pierdut cam mult par in perioada asta si vreau sa stiu daca se mai poate sa creasca la loc sau o sa ramana asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Buutu a răspuns:

Va crește, pentru mine de 2 ori pe săptămână e destul dar cred că la tine se îngrașă mai repede.
Pentru curăța mai ușor trebuie ca părul să stea sub acțiunea apei calde cât e nevoie, înainte de a aplica șamponul.

3 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Fa si tu ce fac eu,barbierestete in cap,nu pot garanta ca vezi,iti va face parul 'dublu' eu o fac pentru ca imi place sa fiu chelios, batrani spun ca se indeseste parul, poti incerca. Daca vrei sa iti dau detalii cum sa te barbieresti in cap, imi poti lasa un idd de mes pe privat, si iti voi explica tot ce ai nevoie pentru un barbierit revigorant.Am avut parul lung 2 ani de zile,(18-20 varsta) dupa care cand am renuntat la parul lung, o perioada de o luna maxim 2 jumate, am avut parul scurt. Dupa, am renuntat de tot la par, am plecat pe 2 ani de cand ma barbieresc in cap saptamana.Nu stiu ce e aia spalat pe cap (Cu sampon ma refer), nu am probleme.Dar daca nu a grija iti poti mutila scalpul in ultimul hal.Primele 'barbierituri in cap' ma taiam de ma faceam praf, insa cu timpul, am inceput sa imi perfectionez tactica. Daca esti curios, te astept inprivat cu mai multe detalii.

| SimonaCristina a răspuns:

Fploseste sampon pentru par gras si clateste dupa baie cu otet sau zeama de lamaie (sunt degresante). Firele de par se regenereaza repede la varsta ta. Bafta! Funda?

| LaviniaAC a răspuns:

Spala-l mai des, o data la 4-5 zile, cu un sampon bun, fara parabeni sau alti aditivi: http://www.adiocelulita.ro/......a-parului/ si nu freca tare, pentru ca in momentul in care freci radacina parului ea secreta acea "grasime". Posibil sa fii si intr-o perioada stresanta daca ti se ingrasa, insa stai linistit ca va trece.