Întrebare recomandată | Dorueraluat a întrebat:

Sunt baiat si am 16 ani. Problema mea este urmatoarea si nu stiu cum sa o rezolv. Eu cand fac dus, imi spal bine parul cu sampon (seara). A doua zii parul meu arata foarte ok, stiti voi, ca si cum a fost spalat recent. Problema este ca a treia zi deja devine urat, uleios parca nu l-as mai fi spalat de o saptamana. Eu as vrea sa imi spal parul cu sampon in fiecare zi, dar mama mea spune ca nu este sanatos ca s-ar putea peste ceva timp sa imi cada parul?! Chiar nu stiu ce sa fac sa imi ramana parul frumos fara sa trebuiasca sa il spal in fiecare zi? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Intr-adevar mama ta are dreptate cand iti spune ca nu este bine sa te speli zilnic pe cap, pentru ca seboreea(grasimea ce se aduna pe par), poate sa prolifice.
Poti sa-ti pui, in apa de clatit, 1 lingura de bicarbonat de sodiu.
alimentar. De asemenea, poti sa-ti speli parul cu ceai de urzici care vor ajuta radacina parului si poti sa-ti faci masaj, la radacina parului cu Bitter suedez, apoi iti acoperi capul cu un prosop si stai asa 30 de minute si dupa aceea sa-ti speli parul cu sampon de urzici, care este natural si nu contine atatea chimicale ca restul sampoanelor.
Dermatologii sustin ca, in cazul parului gras, spalatul se poate face de doua ori pe saptamana.
Un gand bun si multa sanatate.

| Dorueraluat explică (pentru mariana):

Cel mai bine ar fi sa consult un medic dermatolog pentru un tratament corect sa scap de parul gras?

| mariana a răspuns (pentru Dorueraluat):

Este bine sa faci si un control la medicul dermatolog dar, seboreea daca a aparut, este cam greu de vindecat.
Sunt sapunuri cu sulf pe care le recomanda si desigur si alte modalitati dar, este bine sa mai incerci si din variantele pe care ti le-am propus, poate ca se mai imbunatateste situatia.
Nu trebuie sa disperi pentru orice problema se gaseste pana la urma o solutie, care chiar functioneaza.Multa sanatate.

12 răspunsuri:
| AnonymousB a răspuns:

Probabil samponul care il folosesti nu iti prieste, eu schimbam saponul de fiecare data cand se termina pana l-am gasit pe cel care imi prieste. Eu folosesc Garnier Fructis (sunt pentru mai multe tipuri de par) incearca sa schimbi samponul :3

| Dorueraluat explică (pentru AnonymousB):

Nu cred ca este cea mai tare idee din moment ce tocmai am aflat ca am par gras.

| AnonymousB a răspuns (pentru Dorueraluat):

Si eu il am gras si ars si despicat. si inainte aveam parul foarte incurcat, am folosit pana si sampon de copii laughing dupa nu stiu cum am dat de asta si acum parul nu mai e incurcat si nici nu se mai ingrasa asa repede. Eu ti am zic cum am facut eu:3

| Fiorella18 a răspuns:

Daca ai parul gras, trebuie sa il speli la maxim 2 zile pentru ca altfel se ingrasa si arata rau. poti incerca, si chiar ar fi bine sa incerci tratamente naturiste, de genul ceaiului de urzica, asta va mai reduce din ingrasare dar nu cred ca vei putea sa te speli mai rar de o data la 2-3 zile. Asa e cu parul gras. Sfatul meu ar fi sa mergi si la dermatolog, cine stie, poate exista vreun tratament special.

| ionutz192 a răspuns:

Ai parul gras de asta este uleios, dupa ce te speli bine cu sampon, incearca sa amesteci apa cu otet intr-un vas si cclateste bine parul, sau incearca unul din aceste 5 tratamente

| Dorueraluat explică (pentru ionutz192):

Care unul din aceste 5 tratamente ca ai uitat ceva laughing

| MMMlu a răspuns:

Spala-te cu Head and Shoulders.Eu ma spal cu el si nu arata uleios a treia zi.

| CocoLala123 a răspuns:

Cel mai bine incearca si alte sampoane, poate o sa fie mai bine :3

| 27092003 a răspuns:

Schimba samponu

| Dorueraluat explică (pentru 27092003):

Am problema asta de cativa ani... nu e de la sampon straight face