| PopândăuIRătăcit a întrebat:

Hai salut.Am o problema legata de ingrasarea parului.In fiecare dimineata in care m-a trezesc il gasesc ingrasat.Recent m-am tuns si tot asa il gasesc. Tin de mentionat ca ma spalam cam in fiecare zi sa nu merg la scoala cu parul slinos. Iar din intrebarea ce-am pus-o acum ceva vreme pe TPU mi-au spus "colegii" ca ar trebui sa ma spal doar 1 data pe saptamana.Am inceput sa tin "regimul" asta dar la fel face.Ati putea sa-mi recomandati alte "leacuri"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

1 ou
coaja de ou plina cu ulei de masline
un sfert de castravete curatat

Amesteca oul, uleiul de masline si castravetele curatat. Intinde amestecul prin par, lasa timp de 10 minute, apoi clateste cu atentie. Pentru rezultate excelente de-a lungul anului, fa acest tratament o data pe saptamana.

| doctoressa a răspuns:

Buna! Uite cateva remedii naturiste pe care le poti incerca: http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-par-uleios
Daca nu dau rezultatele asteptate, iti recomand sa incerci un sampon dermatologic pentru par gras (gasesti in farmacii). Multa sanatate!

| CoquineNoire a răspuns:

Parul este normal sa fie spalat o data la 2 zile.
foloseste sampon de urzica in care pui picaturi de lamaie sau otet.
o data pe saptamana fa-ti o masca cu galbenus de ou,miere si iaurt, pasta se aplica pe parul ud spalat o data cu sampon, tine-o cam 2 ore si clateste cu sampon si apa din abundenta.

| mona a răspuns:

Schimba samponu

| RoXxy a răspuns:

Intr-un fel e bine sa nu te speli atat de des daca stai acasa.Dar nu il lasa chiar o saptamana asa uns.Incearca sa te speli tot la 3 zilewinkingEu is in aceeasi situatie ca tine si asa fac. Daca stau acasa nu ma spal atata pe cap.Si amesteca niste iaurt simplu(din ala micut)cu putina zeama de lamaie si pune-+l la radacina parului dupa care pe toata lungimea lui si iti invelesti parul cu un prosop(ai grija sa nu curga)si stai asa o ora dupa care baci baitza.Sa nu iti bagi mainile des prin par...incearca sa nu stai in praf si nu uita ca cu cat te speli mai mult cu atat mai repede se va ingrasa.Cand vezi ca e unsoros incearca sa il prinzi in diferite feluri sa nu se vadawinking

Răspuns utilizator avertizat
| PopândăuIRătăcit explică:

Sunt baiat!

| Luvly a răspuns:

Hey!
Stiu eu un sampot foarte bun dar este scump... la 50 de lei
Se numeste : Foltene pentru par gras ( Grassy Hair )
Eu m-am spalat cu el, personal si se vede diferenta din prima spalare. Am stat fara sa ma spal pe cap 1 saptamana si abia in a 7 -a zi era putin ingrasat!
Daca asi fi avut banii acestia pentru sampon, l-asi fi cumparat cu incredere de fiecare data!
Pa, pa.