| Anonimaaa_6055 a întrebat:

Sunt unpic racita de vreo saptamana, am nasu` infundat si ma cam doare gatul ce pot sa iau ca sa imi treaca? funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Pentru durerile de gat, iti recomand tinctura de propolis care este un bun dezinfectant al cailor respiratorii, antibacterian si antiinflamator. De asemeni, poti sa-ti faci o "crema de ou" dintr-un galbenus frecat cu miere de albine (dupa gust) sau zahar si cateva picaturi de lamaie. O alta reteta a acestei creme este cu oul frecat cu miere (zahar) si dizolvat intr-o cana de lapte cald. Tot pentru. gat este f. indicata lamaia care, de asemenea este un bun dezinfectant. Pentru nas iti recomand sa faci inhalatii cu musetel sau chiar cu solutie inhalanta de la farmacie. Sanatate maxima!

| katy a răspuns:

Trachisept -de 2 ori pe zi si nurofen -1 la 6 ore, bai calde, stai imbracata bine ca vezi ca vremea e inselatoare

| Simpatic a răspuns:

Incearca ceva la pliculetz gen coldrex, ia doua pe zi si trebuie sa iti treaca, nu stiu daca e bine sa iei mai bine de 3 zile, ei recomanda maxim 4 plicuri pe zi dar cred ca continutul de paracetamol e prea mare adica 4 grame pe zi

| ZEU93 a răspuns:

Nurofen,theraflu (sunt pentru raceala in general), pentru nas poti sa tragi apa cu sare (e un procedeu mai vechi dar merge mereu) pentru gat septolete big grin Sper ca ti-am fost de ajutor

| Spanc a răspuns:

Niste nurofen ...Niste strepsils si daca tusesti niste eurespal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite un sfat... bea ceai de tei cu menta fierbinte, fa baie calda cu sare la picioare, iar pentru nas fa o infuzie de lavanda (pune apa la clocotit si apoi pui 3 picaturi de lavanda, il pui intr-un vas, pui capul sub aburi acoperita cu un porosop ca sa nu iasa aburii...) Sper sa iti fiu de ajutor

| truliluli a răspuns:

Iti sugerez sa iei Septolete aspirina si un pufpuf de nas.Sa mananci supa si ceorba calda.Multe lichide si nu intra in contact cu alte pers.Succes.

| LightDr a răspuns:

Pentru gat: sterpsil,neovox, tantum verde, humexwinking
pentru nas: Olynth

| Amyo6 a răspuns:

Buna.si eu sunt in aceeasi postura ca si tine.mie medicul mi-a dat antibiotic.amoxicilina...Acc.plicuri.sunt foarte bune...au gust de portocale.si mai se un plic care se num.grippostad.fundapuppy dog eyes

| Em_8620 a răspuns:

Ma scuzi, sad da atata minte nu ai sa te tratezi? Mai ales ca "sunt -un pic- racita" un copil de 7 ani ar sti cum sa se trateze, stai la caldurica, nu iesi afara daca e frig, umed si/sau ploios, bei cat mai multe lichide (de dorit fierbinti/calde) si iai ceva pastile sau siropuri pentru dureri de gat, pentru nas e foarte eficient Otilinul. Succes, poate te-ar ajuta sfatul meu rolling on the floor :h

| Hawaianu a răspuns:

Pai.prima oara ia niste pastile(paracetamol sau ce crezi tu ca ai mai luat si ti-a trecut) siropel(tusimun) sau ce crezi ca ti-a facut bine in trecut si incearca sa bei cate un ceai de tei/galbenele cu busuioc in fiecare seara daca nu iti trece du-te la medicul de familie si spune-i simptomele

| SkaterGirl999 a răspuns:

Pai ia un norofen, bea ceai, pune intr-un prosop lung cartofi taiai in mai multe bucati si sa nu fie mici cartofi mari taiati si pune-i in prosop si leagtii la gat.