| sweetale12 a întrebat:

Ma doare tare gatul (sunt racita), ce as putea sa i-au?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

"I-a" niste bitter suedez sau cateva picaturi de ulei de cimbru sub limba. Mai sunt si alte remedii. Stii insa probabil ca daca durerea in gat persista si este insotita de febra, poate fi vorba de streptococ hemolitic. Asta, se spune ca "linge articulatiile si musca inima". Mergi la medic.

| Tourniquet a răspuns:

Eu iti recomand :

Pastile :

Strepsils (miere si ramaie intensiv :X)
Faringosept
Tantum Verde (este cam scump dar e foarte bun. ori pastile, ori spray :p ).

Remedii naturale :

- Dimineata pe stomacul gol doua linguri de miere, te va calma. happy
- Ceai de musetel caldut cu miere.
- Gargara cu apa calduta (pui apa la foc. o lasi sa se "isi traga sufletul" putin. ) si cu sare. 2-3 linguri mari.

Pentru raceala

-Coldrex
-Paracetamol
-Nurofen raceala si gripa.

Pupic, insanatosire grabnica kiss :-x. Sa te faci bine love struck sper ca te-am ajutat!

| OanaG a răspuns:

Un ceai...sau sirop tusin big grin

| monyk a răspuns:

Buna, pai bea ceaiuri fierbinti de musetel de exemplu care calmeaza durerea din gat, Gargara cu apa calduta si sare (1/4 lingurita de sare dizolvata intr-o cana de apa), Medicamente antitermice (acetaminofen - paracetamol, ibuprofen, novocalmin), numai bine!

| miauu a răspuns:

Plantusin
albastru de metil cu zahar cubic(o data iei si iti trece sigur)
miere
faringosept

| hax0r a răspuns:

Bea o sticluta de Tusin. trece urgent

| dia_2587 a răspuns:

Strepsils cu miere si lamaie, sau daca nu iti trece ia varianta intensiv tot cu miere si lamaie.

| babygyrl a răspuns:

Homeogene parca asa scrie pe cutie, nu te mai doare asa tare gatul ca si eu is racita si iau.

| Expert Zabuza a răspuns:

Streptsil ceai cald si faringosept

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea ceai fierbinte de musetel sau menta cu lamaie, si preseaza-ti amigdalele cu zahar(degetul umed il bagi in zahar, dupa care presezi amigdalele cu acesta)este o senzatie cam neplacuta, dar reduce considerabil durerea si daca repeti chestia asta de cateva ori, iti va trece gatul de totwinking. Pentru raceala iti recomand oscillococcinumwinking. Insanatosire grabnicawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru gat bea o cana de lapte cu miere de albine. Sa fie fierbinte laptele, atât cât poți tu sa suporți. Înainte fa un dus fierbinte, după ce bei laptele ia o aspirina sau un paracetamol și ¡ du-te la nani.

Însănătoșire grabnica, și bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iau aspirin plus c, este cam gretos dar foarte bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey...am si eu aceeasi problema, dar am fost la medic si a zis in nici un caz sa iau bauturi reci sau fierbinti pentru ca se inflameaza si mai rau amigdalele! Eu am leau tantum verde si nurofen! (nurofenul e cel mai puternic )! Fa-te bine repede!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O grenada si o carte de gramatica

| addyzz a răspuns:

Iti recomand ceaiul de ceapa cu miere de albine, sincer isi face efectul repedewinking