| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU.
Tatal meu a cazut in baie si s-a lovit pe lateralul abdomenului, dar cumva...nu in coaste.
S-a lovit undeva intre coaste si sold, in acel desert.
Ce se poate intampla?
Mentionez ca nu avem posibilitatea sa ajungem acum la spital.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Păi dacă nu îl doare ceva atunci nimic.
Stai calmă.
Dacă îl doare,depinde în ce parte s-a lovit,în stânga sau în dreapta.
În dreapta e ficatul, apendicele (dacă nu-l are scos), în stânga splina şi în ambele părţi rinichii. Iar dacă durerile sunt foarte mari, e posibil să-şi fi fracturat o coastă sau să-şi fi întins vreun muşchi.
O vizită la spital n-ar strica dacă ceva nu-i în regulă, de asemenea o radiografie. Dacă nu are nimic, un control de rutină e mereu binevenit.

| LolNope a răspuns (pentru SongsoftheSabbathSacrifice):

Pai,eu stiu ca rinichii sunt mai in spate cumva,iar tata s-a lovit cumva in lateral,dar mai in fata,in partea stanga si zice ca il doare destul e tare.
E destul de obez, crezi ca ar putea sa se fi lovit, avand in vedere burta mare?
In seara asta pleaca la Bucuresti la medic, un control la spital iese din discutie, are ceva daca amanam pana maine seara?

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns (pentru LolNope):

Nu cred că e vreo problemă dacă mai amânaţi o zi, e în funcţie de durere.
Oricum, pot fii multe chestii, nu mă pot pronunţa să nu aberez, nu am studii medicale.

| LolNope a răspuns (pentru SongsoftheSabbathSacrifice):

Ar putea avea sangerare interna?

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns (pentru LolNope):

Dacă are vreuna din următoarele simptome:
Sângerare la nivelul urechilor, a nasului sau a rectului;
Tuse cu sânge/vomă cu sânge;
Vânătăi în zona abdomenului;
Sensibilitate abdominală, cu posibilă rigiditate sau spasme.

11 răspunsuri:
| elenutza27 a răspuns:

Pe acolo se afla ficatul....nu cred ca se poate intampla ceva.

| AnonimKidd a răspuns:

Pai deocamdata sa stea in pat. Daca-l doare poate sa ia un Nurofen(numai dupa ce a mancat!), medicamente care opresc durerea.Cat mai repede sa se faca o radiografie pentru a vedea daca are ceva.Mergi la medicul de familie.

| DezdemonaM a răspuns:

Suna la Salvare, este cel mai bine!

| stefyuk a răspuns:

Suna la salvare sunt unii mediki care nu vor bani

| Glodan_Ramona_1984 a răspuns:

Intre coaste si sold e rinichiul ar trebui vazut de medic urgent.

| Glodan_Ramona_1984 a răspuns:

Trebuie vazut de un medic acolo e rinichiul si e foarte sensibil.

| LolNope a răspuns (pentru Glodan_Ramona_1984):

Rinichiul e in spate.
El s-a lovit in lateral.